TEDAŞ'a sinirlendi, kendi elektriğini üretti

TEDAŞ'a sinirlendi, kendi elektriğini üretti.5931
  • Giriş : 18.07.2008 / 12:46:00

Rizeli vatandaş, TEDAŞ'a sinirlendi, kendi elektriğini üretmeye karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası’nda alabalık çiftliği kuran Mustafa Memoğlu, tesisine elektrik bağlatmak için müracaat ettiği TEDAŞ’ın kendisinden yüksek miktarda para istemesi üzerine, kendi elektriğini üretmeye karar verdi.

İşletme sahibi Memoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 12 yıl önce Ayder Yaylası’nda alabalık çiftliği kurduğunu, ardından da tesise elektrik bağlatmak için TEDAŞ’a müracaat ettiğini söyledi. TEDAŞ’ın elektrik bağlamak için kendisinden trafo kurmasını istediğini, bunun da dönemin parasıyla yaklaşık 1.5 milyar lira tuttuğunu ifade eden Memoğlu, "O zaman ben tesisi kurmak için o kadar masraf yapmamıştım. Yani elektrik bağlamak için benden tesisi kurarken harcadığım paradan daha fazla para istediler. Bunun üzerine ben de kendi elektriğimi kendim üretmeye karar verdim" diye konuştu. Bir çay fabrikasından aldığı eski bir elektrik motorunu tesisinin yan tarafındaki derede akmakta olan küçük şelaleye koyduğunu ve kurduğu düzenekle elektrik üretmeye ve tesisinde kullanmaya başladığını anlatan Memoğlu, kurduğu sistemin kendisine o zaman 60 milyon liraya mal olduğunu söyledi.

Daha sonra tesisinin içinde ilk yaptığından biraz daha büyük bir düzenek kurduğunu belirten Nemoğlu, "Tesisimde ve tesisin dışındaki yola elektriği, kurduğum düzenekle sağlıyorum. 12 yıldır elektrik parası ödemiyorum. Tesisimde 100’ün üzerinde lamba ile pek çok elektrikli alet çalışıyor. Elektrik parası versem bugün ayda yaklaşık bin 500 YTL vermem gerekir. Ancak bu yükten TEDAŞ’ın zamanında benden çok para istemesi sayesinde kurtuldum" diye konuştu. Nemoğlu, Rize’nin yapısının bu tür küçük santral kurmak için çok müsait olduğunu vurgulayarak, "Tesisimde kendi elektriğimi ürettiğimi görenler benden bunu nasıl yaptığımı soruyor. Kendi elektriğini üretmek isteyenlere hiçbir şey talep etmeden yardımcı oluyorum. Bugüne kadar 8 kişinin kurduğumuz düzenekle kendi elektriğini üretmesini sağladım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*