TEDAŞ'tan genel aydınlatma için "Sabit ücret" önerisi!

TEDAŞ'tan genel aydınlatma için
  • Giriş : 26.11.2007 / 11:40:00
  • Güncelleme : 26.11.2007 / 11:52:20

Genel aydınlatmaların, abone faturalarına ''sabit ücret'' şeklinde yansıtılması görüşü tepki çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi ile Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKODER), Türkiye Elektrik ve Dağıtım Anonim Şirketi'nin (TEDAŞ), genel aydınlatma (sokak aydınlatması) harcamalarının, abone faturalarına ''sabit ücret'' şeklinde yansıtılması önerisinin uygulanması halinde yargıya gitmeyi planlıyor.

EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Güzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada TEDAŞ'ın benzeri bir öneriyi 2005 yılında da getirdiğini, ancak gelen tepkiler üzerine geri çektiğini söyledi.

O dönemde Oda olarak açtıkları davanın önerinin çekilmesiyle düştüğünü anlatan Güzel, ''Bu mücadelenin devam edeceği anlaşılıyor. Öneri uygulanacak olursa yine yargı yoluna başvurmayı düşünüyoruz'' dedi.

Genel aydınlatmanın toplam elektrik tüketimi için yüzde 2.69'luk pay tuttuğunu belirten Güzel, şöyle konuştu:

''Önerideki gibi her aboneden aylık sabit 1.5 YTL ücret alınması halinde hesaplarımıza göre 502 milyon YTL'lik bir kaynak oluşacak. Oysa ki genel aydınlatma için harcanan para 372 milyon YTL'dir. Aradaki fark nereye gidecek? TEDAŞ, kendisi için oldukça karlı bir sistem önermektedir. Bu önerinin sokak aydınlatmasıyla ilgisi yok. Amaç özelleştirme ihaleleri öncesi TEDAŞ'ın zararını kapatmak ve ihaleyi alacak şirketlere sabit gelir yaratmak.''

Önerinin uygulamaya geçmesi halinde dağıtım işini alacak şirketlerin faturalardaki sabit gelirlerle karını garantilemiş olacağını ifade eden Güzel, şöyle devam etti:

''Sokak aydınlatması, dağıtım yapan şirketin teknik kayıpları, dağıtım masrafları gibi doğal giderdir. Bunun parasının tüketiciden alınması söz konusu olamaz. TEDAŞ toplam tüketim içinde yüzde 10-13 tutan kaçak elektrikle mücadele etmek yerine yüzde 2.69 pay tutan sokak aydınlatmasıyla uğraşıyor. Bulduğu çözüm de çok kolay. Faturaya bindirme. İstenen paranın düşük miktarda olması nedeniyle vatandaşın sesini çıkarmayacağını düşünüyorlar.''

-TÜKODER BAŞKANI ER-

Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Ali Er de önerinin uygulamaya geçmesi halinde yargıya gideceklerini belirtti.

Sokak aydınlatmasının güvenlik için gerektiğini, bunu karşılamanın da devletin temel görevi olduğunu dile getiren Er, ''Vatandaş bunun için zaten vergisini veriyor. Yerel yönetimlere bir çok isim altında vergi ödüyoruz. Bu vergilerde indirim olmadan böyle bir ücretin vatandaş tarafından ödenmesi kabul edilemez. Kaçak elektriği engellemeyen TEDAŞ, çareyi yine kümesteki kazları yolmakta buluyor. Vatandaş bu duruma sessiz kalmayacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious