Tedavide 5 bin yıl öncesine dönüş

  • Giriş : 19.11.2006 / 00:00:00

Binlerce yıl önce tedavide kullanılan bal ve kurt sineğinin kurtları, modern tıpta yerlerini aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnsanoğlunun binlerce yıl önce yara tedavisinde kullandığı geleneksel yöntemler, modern tıpta yeniden yara bakım malzemeleri haline geldi. Bundan iki bin yıl önce insanların yaralardaki iltihabı kullanmak için sürdüğü bal ve beş bin yıl önce ölü dokuları temizlemek için başvurdukları kurt sineğinin kurtları, artık tedavi amacıyla hekimler tarafından kullanılıyor. Bunlarla birlikte deniz yosunu da yara tedavisinde pansuman maddesi olarak yerini aldı.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şamil Aktaş, balın yarada antibakteriyel, koku giderici ve iyileştirici etkisi olduğunu söyledi.

Balı iltihaplı yaranın tedavisi için kullandığını belirten Aktaş, ''Bal ucuz bir pansuman yöntemi, yarada mikrop üremesini engelliyor'' dedi.

İltihaplı yaraya şeker de sürülebileceğini ancak şekerde mikroorganizmaların üreyebileceğini ve bunun risk oluşturacağını anlatan Aktaş, balda yoğunluğu nedeniyle mikrop üreyemediğini anlattı.

Aktaş, balın, temiz ve basit yaralarda da kapatıcı etkisi olduğunu ve bu nedenle yaraya sürülebileceğini kaydetti.

-KURTLARDAN CERRAHİ MÜDAHALE-

Prof. Dr. Şamil Aktaş, doğada ölü dokuları yiyen ve canlı dokuları sevmeyen kurt sineğinin kurtlarının da yara tedavisinde kullanıldığını söyledi. Bu kurtların, yaralardaki ölü dokuları yok ettiğini ifade eden Aktaş, ''Kurt sineğinin kurtları, ölü dokuların temizlenmesinde bıçağın bile yapamayacağı milimetrik cerrahi müdahale yapıyor'' dedi.

Bu kurtların hijyenik ortamda üretilmesinin önemine dikkat çeken Aktaş, bu üretiminin Türkiye'de deneysel olarak GATA ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde gerçekleştiğini ve tedaviyi uygulamak istediklerinde bu merkezlerden kurtları temin ettiklerini anlattı. Aktaş, bir İngiliz firmasının ürettiği kurtların da ithal edilerek kullanıldığını kaydetti.

-DENİZ YOSUNU PANSUMAN MALZEMESİ-

Yara Bakımı Derneği Başkanı Doç. Dr. Bülent Erdoğan da Türkiye'de 200 bini diyabetten kaynaklanmak üzere 800 bin kronik yara hastası olduğunu söyledi. Erdoğan, bu hastalarının tedavisinde cerrahi ve modern yara bakım malzemelerinin yanı sıra deniz yosunu, bal ve kurtçukların kullanıldığını söyledi.

Modern tıpta deniz yosununun pansuman maddesi olarak kullanıldığını ifade eden Erdoğan, balın yara bakımdaki önemine dikkat çekti. Balla hazırlanan modern yara bakım malzemeleri bulunduğunu ifade eden Erdoğan, bununla birlikte Yeni Zelanda'daki bir çalıdan elde edilen balın da pansuman maddesi olarak ''tıbbi bal'' adıyla ithal edildiğini söyledi.

Balın yara tedavisinde antibiyotik etkisi yaptığını belirten Erdoğan, balın, kapatıcı özelliğiyle mide ülserlerinin tedavisi için de kullanıldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious