Tedbir kararına Karaman'dan açıklama

Tedbir kararına Karaman'dan açıklama.9663
  • Giriş : 05.06.2009 / 20:13:00

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tedbir nitelikli el koyma kararı ile ilgili Kanal7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman avukatı kanalıyla açıklama yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BUGÜNKÜ MAHKEME KARARINA İLİŞKİN
ZEKERİYA KARAMAN'IN AVUKATININ KAMUOYUNA AÇIKLAMASI


Müvekkilim Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 128. maddesi uyarınca tedbir nitelikli elkoyma kararı verilmiştir.

İtiraz yolu açık olan bu karar, Zekeriya Karaman dahil haklarında tedbir işlemi uygulanan diğer şüphelilerin malvarlığına, ortağı ve yöneticisi bulundukları şirketlere fiilen elkonulması anlamını taşımamaktadır. Buradaki elkoymadan maksat, yürütülen soruşturma kapsamında tedbir niteliği taşımaktadır. Müvekkile ait tüm malvarlığı ve ortağı bulunduğu şirketlerdeki hisseleri hâlihazırda müvekkilimin mülkiyetindedir.

Müvekkilimin, ortağı ve yöneticisi bulunduğu şirketlerdeki idare ve temsil yetkisi devam etmektedir. Söz konusu şirketlere ve yönetimine elkonulmamıştır. Karar, sadece adı geçen ortakların şirketlerdeki ortaklık paylarına tedbir konulması mahiyetinde olup, hiçbir şekilde şirketlerin ticari faaliyetlerini, gelir ve giderlerini etkileyici ve kısıtlayıcı özellik taşımamaktadır.

Müvekkil Zekeriya Karaman bakımından “Masumiyet Karinesi” geçerlidir. Söz konusu tedbir, ceza yargılamasında uygulanan “geçici” nitelikli bir tedbir olup, hiçbir şekilde müvekkilin suç işlediği veya hakkında isnat olunan fiillerin sabit bulunduğu şeklinde anlaşılmamalıdır.
Yanlış anlaşılmalara ve kötü niyetli açıklamalara sebebiyet verilmemesi, müvekkilimin ortağı bulunduğu şirketlerin zarara uğramaksızın faaliyetlerine devamının sağlanması açısından, işbu açıklama kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.

Zekeriya Karaman
Müdafii
Av.Dr.Ersan Şen

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*