Tedbirsizliğin cezası, 'kuş gribi' oldu

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Akçayır köyü Yeşilalan mezrası kuş gribi şüphesi nedeniyle karantina altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy köyünde, köy tavuklarında görülen Kuş gribi hastalığının yanı sıra Diyarbakır İli Silvan Tarım İlçe Müdürlüğü'nce sahada yapılan aktif sağlık taramalarında Akçayır köyü Yeşilalan mezrasında şüpheli tavuk ölümlerine rastlandı. Tedbir olarak Akçayır köyü ve köye bağlı 5 mezranın 3 km'lik yarıçaplı alanda yer alması nedeniyle geçici karantina konularak itilaf işlemleri başlatıldı.

Jandarma köylerin giriş ve çıkışlarını kontrol altına alırken; dezenfekte çalışmaları devam ediyor.

İtlaf çalışmalarında kuş gribinin ilk tespit edildiği yer olan Yeşilan Mezrası'nda 203 kanatlı hayvan itlaf edildi. Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderilen numunelerin hızlı testi pozitif çıkarken; ileri laboratuar tetkikleri ise sürüyor. Yeşilan Mezrası Muhtarı Nimet Bakıroğlu, 5 kanatlı hayvanın ölmesini yetkililere bildirdiklerini ve gerekenin yapıldığını söyledi.

3 tavuğun ölmesini köylerde kuş gribi dolayısıyla tarımdaki yetkililere söylediklerini anlatan Bakıroğlu, yetkililerin kendilerine köyde kuş gribinin bulunduğunu belirttiğini aktardı. Mezradaki tüm kanatlı hayvanların itlaf edildiğini dile getiren Bakıroğlu, "Geçen yıl yaz döneminde de tavuklarımız ölmüştü. Ancak böyle değildi yazın tek tük öldü. Yetkililere durumu ilettik, ancak bize kuş gribi olmadığını söylediler." diye konuştu.

Kuş gribinin görüldüğü köyde itlaf çalışmalarını yerinde inceleyen Tarım İl Müdürü Mustafa Kayhan, tedbir amaçlı itlaf çalışmalarına devam edildiğini vurguladı.

Birkaç tavuğun aniden ölmesi sebebiyle kuş gribinden şüphelendiklerini dile getiren Kayhan, "Şuan insana bulaşma söz konusu değil. Kesin kuş gribi vakası yoktur. Tavukların neden öldüğü araştırılıyor. Şüpheli vakaları 'vaka' olarak tanımlıyoruz. İnsan sağlığı ön planda olduğu için test sonucu beklenmeden işlem yapılıyor." şeklinde konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Avrupa Komisyonu (AB) ile komşu ülkelere bildirim yaptı. Bakanlık tüm valiliklere önlemleri hatırlatıcı talimat gönderirken; bölgeye de takviye koruyucu kıyafet ve ekipman gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious