Tefeciliğin araştırılmasını istedi

Tefeciliğin araştırılmasını istedi.13911
  • Giriş : 26.03.2009 / 12:13:00

Sevigen, son bir yıldır özellikle kriz nedeniyle, dar gelirlilerin ve küçük esnafın başvurduğu tefeciliğin engellenmesi için alınacak tedbirlerin tespiti amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP tefeciliğin engellenmesi ve alınması gereken tedbirlere ilişkin Meclis Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, son bir yıldır özellikle ekonomik kriz nedeniyle, dar gelirlilerin ve küçük esnafın başvurduğu tefeciliğin engellenmesi için alınacak tedbirlerin, çözüm önerilerinin, mevzuatta yapılması olası değişikliklerin tespiti amacıyla Meclis araştırması açılması için TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi.

"Ekonomik krizin toplumsal sonuçlarına karşı tedbir alınmalı"

CHP İstanbul Milletvekili Sevigen, araştırma önergesinde yaşanan krizin ve hükümetin ekonomideki başarısızlığının faturası her geçen gün kabardığını savunarak, "İşsizlik sürekli artarken, fabrikalar kapısına kilit vurmak zorunda kalmaktadır" dedi.

Krizin sonuçlarının sadece ekonomide değil aynı zamanda toplumsal hayatta da görüldüğünü ifade eden Sevigen, "Kriz nedeniyle ekonomik sebepli suçlar artmış, soygun furyaları başlamış, intiharlar yaygınlaşmıştır. Ekonomik bunalım ve mutsuzluk, toplumun temeli olan aile kurumunu sarsarak boşanmaların da artmasına sebep olmuştur" dedi. Halkın ruh sağlığı ve psikolojik durumunun her geçen gün bozulduğunu savunan Sevigen önergesinde şunları söyledi: "İşsiz kaldığı için, borçlarını ödeyemediği için cinnet geçiren anne ve babaların çoluğunu çocuğunu öldürdükten sonra intihar etmesi sıradan bir haber haline gelmeye başladı. Ekonomiyi duvara toslatan hükümet hiç değilse krizin bu toplumsal sonuçlarına karşı tedbirler almalıdır."

"Hükümetin ekonomideki başarısızlığıyla tefeciler tekrar hortladı "

Sevigen, kriz döneminde tekrar hortlayan tefeciliğin, krizin sonuçları arasında en önemlilerinden olduğunu belirterek, "Cumhuriyet tarihi boyunca tefecilik hiç bu kadar yaygın ve örgütlü yapılmamıştı. AKP iktidarı döneminde ortaya çıkan yeni tip tefeciler, geleneksel yöntemlerin yanı sıra yeni ve modern yöntemler kullanıyorlar" dedi. Zorda kalanların kredi kartlarından sanki alışveriş yapmış gibi çekim yapıp, paranın belli bir kısmına el koyarak sözde kredi temin edildiğini ifade eden Sevigen, "Günü gelmemiş senetleri değerinin çok altında satın alarak fırsatçılık yaparak senet ve çekleri kırdırıyorlar. İşçisinin parasını ödeyemeyen, bakkal, tamirci, tornacı, sefer tası imalatcısı, camcı gibi küçük esnaf, zorunlu olarak tefecinin eline düşmüştür" dedi. CHP'li Sevigen şöyle devam etti: "Sülük gibi kan emen tefecilerin bu kadar yaygınlaşması çok ciddi bir tehlikedir. Çünkü tefecilik beraberinde mafyalaşmayı da getirir. Yasadışı yöntemleri ya da yasal boşlukları kullanan tek kuruş vergi ödemeyen tefeciler, bankaların 1 yılda aldığı faizi 1 ayda almaktadırlar. Başvurdukları hukuk dışı ve çirkince yöntemlerle tahsilât yapan tefeciler aynı zamanda başka suçların da oluşması için uygun bir ortam yaratmaktadırlar. Artık neredeyse her mahallede, her kahvede bir tefeci bulunuyor. Öyle ki tefeciler bankalar kadar güçlü olmaya başladılar. Tefeciliğin yaygınlaşması trajik sonuçları olan sosyal bir yaradır. Bu sosyal yara derhal tedavi edilmelidir. İnsanların kanını emen bu tefecilere dur demek gerekiyor."

"Tefecilere karşı derhal harekete geçilmeli"

Hükümetin vatandaşların tefecilerin eline düşmesine izin vermemesi gerektiğini kaydeden Sevigen, "Tefecilik yapanları tespit ederek gereken cezalara çarptırılmasını sağlamalıdır.Tefeciliğin nerdeyse ayrı bir sektör haline gelmesinin sebepleri araştırılmalıdır. Yapılması gereken denetimlerin ne ölçüde yapıldığı ve ihmal olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Mevcut hukuki düzenlemelerin tefecilere karşı mücadeledeki yeterliliği, caydırıcılığı ve etkinliği sorgulanmalıdır. Kolluk kuvvetlerinin de tefecilere karşı mücadelede ne kadar başarılı olduğu araştırılarak, eksikliklerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Tefecilerin eline düşmüş vatandaşlarımızı kurtarmak için yapılabilecekler belirlenmelidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*