'Tehdit değil toprağımızı savunma'

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

Barzani'nin temsilcisi Hüseyin: "Tehdit değil toprağımızı savunma" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin lideri Mesud Barzani son sözleriyle Türkiye'nin büyük tepkisini çekerken, "Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı" Başkanı Dr. Fuad Hüseyin "Bizim kitabımızda tehdit dili yok. Barzani'nin sözleri Türk siyasilerine ret niteliği taşıyor" dedi.
Barzani’nin lideri olduğu IKDP’ye bağlı "Peyamner" adlı internet sitesinin haberine göre, önceki gün Erbil'de basın toplantısı düzenleyen Hüseyin, komşu ülkelerle birlikte hiç kimsenin sorunlarına karışmadıklarını savundu. Hüseyin "Diğer devletlere de, Kerkük meselesine karışmamaları çağrısında bulunuyoruz. Kerkük iç meseledir. 140. madde gibi anayasal bir madde var. Bu da Kerkük meselesinin anayasal çözüm yoludur'' diye konuştu. Kerkük'e yapılacak her müdahaleyi "Irak ve Federal Kürdistan Bölgesi’nin içişlerine karışma" olarak kabul edeceklerini yineleyen Hüseyin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Komşu ülkelerle ilişkilerin saygı temelinde geliştirilmesi için çalışıyoruz. Biz dilimizi, geçmişte ve şimdi olduğu gibi kendimizi, Kürdistan toplumunu ve toprağımızı savunmak için kullanıyoruz. Aynı zamanda Irak halkına ve Kürdistan halkına karşı hiç kimsenin tehditvari bir dil kullanmasına izin vermeyiz. Kürt sorunu birkaç ülkede var. Öncelikle Kürt sorununun var olduğuna inanıyoruz. Irak'taki Kürt sorununun çözüme kavuşturulması için çalışıyoruz. Ancak diğer parçalardaki Kürtler'in kendi stratejileri ve siyasetleri var. Onlar kendi siyasetlerini, stratejilerini kendileri belirler. Biz de onlara karışmayız."

"Biz nasıl ulaşalım?"

Türkiye ile doğrudan görüşmek için çabalarda bulunduklarını, bunun gerçekleşmesinin sorunların çözümüne katkı sağlayacağını da kaydeden Hüseyin "Kürt siyasi liderleri bu konunun çözümü için elini uzattı. Bu konuda konuşmak ve görüşmek için çok çabası var ama maalesef Ankara'nın cevabı olumsuz. Bu konunun çözümü için Türkiye tarafından gönderilecek her resmi davet karşısında cevabımız olumlu olacak" görüşünü savundu.
Hüseyin, terör örgütü PKK varlığıyla ilgili de ilginç bir savunma yaparak şunları söyledi:
"Geçmişte de söylediğimiz gibi, Türkiye ve İran’ın işlerine karışmadık, aynı zamanda şiddeti desteklemiyoruz. Türkiye'de PKK'yı desteklemedik ve desteklemeyeceğiz. Türkiye - Irak sınırında ve Türkiye - İran sınırında PKK vardı. Türkiye ve İran bu sınırlarda PKK ile savaştı, fakat bir sonuca ulaşamadı. Çünkü bu devletler onların bulundukları yerlere ulaşamıyor. Biz nasıl ulaşabiliriz ki?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious