Tehdit kokan laflar: Darbe istemiyorsanız izin verin!

Tehdit kokan laflar: Darbe istemiyorsanız izin verin!.19789
  • Giriş : 28.04.2008 / 01:18:00
  • Güncelleme : 28.04.2008 / 00:07:51

Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs'ın kutlanmasına izin verilmesini isteyen üyeler 'darbe' uyarısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1977'de yaşanan olayların ardından 1980 darbesinin yapıldığını söyleyen girişim sözcüsü Celalettin Can, "Eğer darbe olmasını istemiyorsanız, Taksim'deki kutlamalara izin verin! " şeklinde konuştu.

78'liler Girişimi üyesi yaklaşık 30 kişilik grup, 1 Mayıs 1977'de Taksim'de ölenleri anmak için Kazancı Yokuşu başında toplandı. "1 Mayıs 1977 Katilimizi gördünüz mü?" yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup adına bir basın açıklaması yapan 78'liler Girişimi sözcüsü Celalatetin Can, 31 yıl önce yaşanan olayların 1980 darbesine bir hazırlık olduğunu söyledi. Türkiye'nin 1977'de yaşanan 1 Mayıs olayları ile hala hesaplaşmadığını söyleyen Can, "36 kişi neden öldü? niçin öldü? saldırıların arkasında kimler var? Türkiye bunlarla hala hesaplaşmadı. Türkiye 1 Mayıs ile hesaplaşmayınca 12 Eylül darbesi oldu." dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunan Can, Türkiye'de yine bir kaos, kargaşa ve terör havası oluştuğunu savunarak, "1977 yılında olduğu gibi el altından yine darbe girişimleri yapılıyor." şeklinde konuştu. Can şöyle konuştu; "AKP gerçekten darbelere karşıy sa Ergenekon'un üzerine sonuna kadar gitmesi gerekir. 12 Eylül sorgulamasını yapıp Anayasa'da gerekli düzenlemeleri yapması lazım. Böyle bir ortamda ayak takımı tartışması yapmaz, kitlelerle inatlaşmaz. Sakin bir ortam oluşturur. "

"Şayet içinizde biraz demokratlık varsa Taksim'i içşilere ve emekçilere açın! " diyen Can, sözlerini şöyle sürdürdü; "Tayyip Erdoğan eğer darbe olmasını istemiyorsa 1 Mayıs alanını işçilere, emekçilere açmalıdır. Biz Taksim'e yürüyeceğiz. Olay çıkmasını istemiyoruz. Ayak takımı ile zıtlaşmaya gelmez. Ayak takımı kararını vermiştir. Biz Taksim'e çıkacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious