Tehdit varsa ceza sistemi de var

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, AB sürecini en olumlu noktaya getirmek için çalışmaların artarak devam ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ülkeye, ülkenin geleceğine, milletin birlik ve beraberliğine, cumhuriyetin değerlerine karşı tehditler olduğunu ifade ederek, “Ancak, bunların toplumun geneline yayamayacağımız aşırı uçlar olduğunu ve takibinin de suç ceza sistemi içinde yapılması gerektiğini
unutmayalım” dedi.Tarama çalışmalarının bu hafta sonu biteceğini ifade eden Erdoğan, 13 Ekim'de yargı ve temel haklarla ilgili ayrıntılı taramanın tamamlanacağını bildirdi. Erdoğan, bundan sonra fiili müzakerelere yoğunlaşılacağını belirtti.
Son 4 yıldır siyasi istikrarı sağladıklarını ifade eden Erdoğan, dünyaya dış politikada açılma konusunda ciddi mesafeler aldıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, şimdi yapılması gerekenin sosyal istikrarı sağlamak olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin uzun zamandır bir “sosyal restorasyona” ihtiyaç duyduğunu, şimdi bunun yapılması gerektiğini kaydetti. Bugünün dünyasında güçlü olmak; güçlü kalmak için de önce toplumsal barışı zayıflatacak kavgaları, tartışmaları belli uzlaşma noktalarına taşımak zorunda olunduğunu bildiren Erdoğan, “Biz, asgari müşterekte mutabakatı sağlamak zorundayız” dedi.

“TÜRKİYE YILLARINI İÇİNE KAPANARAK GEÇİRDİ”

Erdoğan, Türkiye'nin yıllarını kendi içine kapanarak, kendi kendisiyle kavga ederek, kendi gölgesinden korkarak geçirdiğini anlattı. Bu yılların kayıp yıllar olduğunu ve bunun böyle devam edemeyeceğini kaydeden Erdoğan, “Edersek, bu kavgalar hem bizi hedeflerimize yürümekten alıkoyar hem de uluslararası alanda en güçlü olmamız gereken dönemlerde zafiyete uğramamıza neden olur” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türk milletinin asırlardır kendisiyle barışık, aynı inanç ve duyguda birleşerek yaşadığını ve bu sayede bu topraklarda dünyanın en zengin medeniyetlerinden birisini yükselttiğini anımsatarak, “Ne zaman birbirimizden şüphe etmeye başladık, ne zaman birbirimizin derdini ve dilini anlamamaya başladık, o zaman birliğimiz, düzenimiz bozuldu” dedi.

Erdoğan, konuşarak, saygı göstererek, inanarak çözülemeyecek hiç bir mesele olmadığını anlattı. Ülkesini seven, geleceğine inanan herkese büyük sorumluluklar düştüğüne dikkati çeken Erdoğan, toplumsal barışı zedeleyen ve insanı belli tartışmalar çerçevesinde karşı karşıya getiren anlayışlara karşı herkesin uyanık olması gerektiğini vurguladı.

“YARALARI KANATAN DEĞİL, İYİLEŞTİREN OLMALIYIZ”

Başbakan Erdoğan, “Yaraları kanatan değil, yaraları iyileştiren olmalıyız. Kavgalara taraf olan değil, sadece toplumsal barışa, dostluğa, kardeşliğe taraf olan olmalıyız” diye konuştu. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Cumhuriyet değerlerimizin toplumsal ihtilaf konusu olmasını, gündelik polemiklere malzeme edilmesini engellemek zorundayız. Bu ülkenin bütün insanlarına sonuna kadar inanıyorum, en azından inanmak istiyorum. Güveniyorum, güvenmek istiyorum. Ama karşımızdakiler varsın inanmasın, varsın güvenmesin. Biz bu şekilde yolumuza devam edeceğiz.

Bu ülkeye, bu ülkenin geleceğine, bu milletin birlik ve beraberliğine, Cumhuriyetin değerlerine karşı tehditler yok mu? Elbette var. Ancak, bunların toplumun geneline yayamayacağımız aşırı uçlar olduğunu ve takibinin de suç ceza sistemi içinde yapılması gerektiğini unutmayalım. Yine unutmayalım ki son tahlilde uçlarda bulunanlar da bizim insanımız. Bunu anlamayan, bunu hazmedemeyenler de olabilir. Onlara da sesleniyorum: Bugüne kadar onlara yönelik ne yaptınız? Gücünüz vardı da gereğini mi kullanmadınız? Orada da suçlusunuz. Kazanabilecektiniz niye kazanmadınız? Ülkeyi bu dertlerden kurtarabilecektiniz niye kurtarmadınız? İşte biz diyoruz ki onları merkeze çekmenin, kazanmanın gayreti içinde olmak da hepimizin ortak görevidir. Diliyor ve inanıyorum ki milletimiz bütün fertleriyle Cumhuriyetimizi, değerleri ve kurumlarıyla bütünleştirecektir.

Hala bunların üzerinde spekülasyon yapmaya gerek yok. Bunların üzerinden prim sağlamaya, rant elde etmeye gerek yok.”


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious