Tek babalı, iki anneden olan çocuk

Tek babalı, iki anneden olan çocuk.8007
  • Giriş : 06.02.2008 / 09:38:00

DNA'larında bozukluk bulunan kadınların taşıdığı bazı hastalıkların anneden çocuğa geçmesini önleme fikriyle harekete geçen bilim adamları çok ilginç bir buluşa imza attı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mitokondrial DNA'larında bozukluk bulunan kadınların taşıdığı bazı hastalıkların anneden çocuğa geçmesini önleme fikriyle harekete geçen Newcastle üniversitesinden bilim adamları, embriyoyu, tüpte dölleme yöntemiyle bir erkekle iki kadının DNA'larını kullanarak oluşturdu.

Mitokondri, hücrelere enerji veren minik güç santralleri olarak biliniyor. Genetik bozukluklar, mitokondrinin gıdayı ve oksijeni tamamen yakmaması anlamına gelebiliyor ve bu durum, 40'tan fazla hastalığa yol açan zehirlerin oluşumuna sebep olabiliyor.

Araştırmacılar bu hastalıkların, risk altındaki embriyolara mitokondri nakli yapılmasıyla çözülebileceği fikrinden hareketle yumurtanın çekirdeğini çıkardılar. Araştırmacılar, daha sonra bu çekirdeği, vericinin DNA'sı çıkarılmış yumurtasına nakletti.

Böylece, nükleer DNA'sını (genler) anne babasından mitokondrial DNA'sınıysa üçüncü kişiden alan bir embriyo gelişti.

Deneme amaçlı yapılan çalışmada gelişen embriyo, 6 gün sonra imha edildi. Genetik hastalıkların tedavisine yönelik bir adım olduğu düşünülen çalışmaya, ileride 'tasarım bebeklerin yaratılacağı' korkusunu duyanlardan tepki gelmesi bekleniyor.

Araştırma, Londra'da yapılan Tıbbi Araştırma Konseyi Merkezinin toplantısında bilim çevrelerine sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious