"Tek başına askeri çözüm işe yaramaz"

  • Giriş : 25.07.2007 / 11:32:00

Robert H. Holmes, Türkiye'nin bölücü terör örgütü PKK ile mücadelesiyle ilgili, ''tek başına askeri çözümün işe yaramayacağını, diplomatik çaba da gösterilmesi gerektiğini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Operasyonlar Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Holmes, New York'ta Türk gazetecilerin terör örgütü PKK'nın Irak sınırını geçerek Türkiye'ye saldırması ve Türkiye'nin buna karşı sınır ötesi harekat düzenlemesi olasılığıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Tuğgeneral Holmes, "kendisinin bir asker olarak soruları yanıtlayabileceğini, siyasi konulara giremeyeceğini" belirttikten sonra, "Ancak, diplomatik çözümlerin önemini gözardı edemem" diye konuştu.

Holmes, "Bir tavsiye değil ama asker olarak şunu söyleyebilirim; günümüzde tek başına askeri çözüm işe yaramıyor. Çok güçlü diplomatik çabaların gösterilmesi gerek" dedi.

ABD'li askeri yetkili, "bölgede terör ve şiddete başvuran gruplarla bu mücadeleyi tek bir ülkenin değil, çok sayıda ülkenin bir araya gelerek, bölgesel bir güvenlik anlayışıyla yapmaları gerektiği" görüşünü savundu.

"Öncelikle diplomatik yollara başvurmamız gerek" diye konuşan Tuğgeneral Holmes, "sorunların çözümünde sadece askeri değil siyasi, mali, sosyo-ekonomik araçların da kullanılabileceğini" söyledi.

Sınır ötesi operasyon tartışması

Tuğgeneral Holmes, Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonuna ABD'nin nasıl bakacağının sorulması üzerine, "böyle bir durumun Irak ve ABD için sıkıntı doğuracağını ve kolay olmayacağını" belirtti.

Holmes, "bu kapsamda ABD'nin diplomatik çabaların önemine inandığını" ifade ederek, "Bizler Amerikan askerleri olarak tüm siyasi ve diplomatik yolları tüketmeden askeri çözüme başvurmayı hiç düşünmeyiz. Askeri çözüme başvurunca bu başka sorunları ve sonuçları beraberinde getiriyor" ifadesini kullandı.

ABD'nin PKK'ya silah sağladığı iddiaları

Tuğgeneral Holmes, Amerikan yapımı silahların kuzey Irak'taki yerel yönetim tarafından terör örgütü PKK'ya verildiği yönündeki haberlerle ilgili bir soruya karşılık ise "Önce bu raporları görmek isterim" dedi.

Tuğgeneral Holmes, "Bir kez daha şunu söylemek isterim ki, günümüzde artık askeri çözümler diplomatik ve siyasi çabalarla desteklenmeli, ancak ben bir asker olarak diplomatik ve siyasi çabalarla ilgili yorumda bulunamam" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious