Tek biletle Avrupa turu!

  • Giriş : 27.05.2007 / 09:20:00

‘İnter-Rail’ ile Avrupa’nın 30 ülkesini tek bir biletle gezmeniz mümkün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bunun için eğer 26 yaşın altındaysanız, 798 YTL ödemeniz durumunda bir ay boyunca sınırsız seyahat edebilirsiniz.

Eğer 26 yaş üzeri bir yetişkinseniz aynı koşullar için 1.198 YTL ödüyorsunuz…“Bir bilet alın ve tüm Avrupa’yı dolaşın.” Bu kulağa hoş gelen bir teklif; ama sadece bir teklif veya uçuk bir teklif değil. Tek bir tren biletiyle sırt çantanızı alarak Atina, Roma, Floransa, Venedik, Milano, Zürih, Viyana, Paris, Madrid, Barcelona yani, ‘Avrupa kazan siz kepçe’ gezebilirsiniz. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) İstanbul Sirkeci Garı veya Ankara Garı’na uğrayarak bir ‘İnter-rail’ bileti almanız yeterli. Türkiye ile birlikte 30 Avrupa ülkesinde uygulanan sistemle, tek bir bilet aldığınızda tüm trenlere ücretsiz binebiliyor ve bunun haricindeki masraflarınızı karşılayarak seyahat edebiliyorsunuz. Bu gençler için cazip bir proje; ancak sadece gençlerle de sınırlı değil. Daha önce 26 olan yaş sınırı da, 1998 yılında kalktı. Yani, 7’den 77’ye, kaç yaşında olursanız olun, bir bilet alıp yola çıkabilirsiniz.

İnter-rail, Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından ortaya konulan ve gezginlere ucuz ulaşım olanağı sağlamayı amaçlayan bir bilet uygulaması. Seyahat türüne de kendi ismini veren İnter-rail, belirli bir süre için ikinci sınıf trenlere sınırsız binme imkanı sağlıyor. Biletin fiyatı seçilen bölge sayısına ve yolcunun yaşına göre değişiyor. 26 yaşından küçük gençler bu hizmetten daha ucuza yararlanıyorlar. 12 yaşından küçük çocuklar ise aynı bilet için yetişkinlerin yarı fiyatını ödüyor. İnter-rail biletlerini alabilmek için, kapsam dahilindeki 30 Avrupa ülkesi veya komşu ülkelerden birinde en az 6 ay yaşamış olma şartı aranıyor. Seçilen süre içinde ikinci sınıf trenlerde sınırsız yolculuğu içeren biletle, bir üst mevki, hızlı tren, yatak gibi artılardan, ücret farkı ödenerek yararlanılıyor. Çeşitli seçeneklerin sunulduğu ve fiyatlandırmanın da bu tabloya göre yapıldığı yolculukta Avrupa 8 ayrı bölgeye ayrılıyor. Bu bölgeler içinde bir veya birkaçını da tercih edebileceğiniz gibi, tüm Avrupa genelini de tercih edebiliyorsunuz.

Bu yönde bir yolculuğun fiyatı, 26 yaşından küçük olan kişiler için, bir ay içinde 5 gün olmak üzere, 318 YTL olarak belirleniyor. Bu çerçevede bir yetişkin ise 498 YTL’ye yolculuk yapabiliyor. Bir ay sınırsız bilet ise yine 26 yaşından küçük gençler için 798 YTL olarak belirlenirken, yetişkinler için 1.198 YTL olarak belirleniyor. Bunu ikinci sınıf değil, birinci sınıf olarak gerçekleştirmek isterseniz de fiyat 1.618’e çıkıyor. Ancak daha küçük paralar ödeyerek, 3, 5, 7 ve 8 günlük seçeneklerle sınırlı tarifelerden de faydalanabilirsiniz.

Hangi trenleri kullanabilirsiniz?

Bu yolculuk için banliyö trenleri haricinde, şehirlerarası tüm trenleri kullanabilirsiniz. Ancak İnter-rail sadece ikinci mevki trenlerde geçerli olduğu için Intercity, EuroCity, TGV gibi hızlı trenlerin kullanılması halinde ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türkiye vatandaşlarından vize isteyen tüm ülkelerin vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Vize başvurusu sırasında İnter-rail biletini göstermeniz vize işlemlerinizi kolaylaştıracaktır. Schengen ülkeleri olarak anılan 10 Avrupa ülkesi ortak vize uyguladığı için tek bir vizeyle hepsini gezebilirsiniz. Schengen’e üye ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Fransa, İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan.

İnter-rail bileti 30 Avrupa ülkesini kapsıyor. Bunlar: Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious