Tek biletle dünyanın öbür ucuna uçun

Tek biletle dünyanın öbür ucuna uçun.6783
  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Türk Hava Yolları, dünyadanın en büyük havayolu ittifakı Star Alliance'a üye oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, dünyadaki en önemli havayolu ittifaklarından biri olan Star Alliance'ın THY'yi üye olması için devat ettiğini belirtti. Star Alliance'la birlikte, şu anda 134 olan uçuş noktasını 700'ün üzerine çıkaracaklarını ifade eden Kotil, THY yolcularının, tek bir bilet ile dünyanın her köşesine uçma ayrıcalığını yaşayacağını kaydetti.

THY Genel Müdürü Temel Kotil, düzenlediği basın toplantısında, THY'nin Avrupa'da yolcu sayısını en çok artıran havayolu şirketi olduğunu söyledi. Avrupa'nın en büyük 31 havayolu şirketinin oluşturduğu Association of European Airlines (Avrupa Hava Yolları Birliği) Eylül 2006 raporuna göre, THY'nin, yüzde 23.5'lik yolcu artışıyla birinci sırada yeraldığna işaret eden Kotil, "British Airways, Air France ve Lufthansa gibi Avrupa devlerini de geride bırakan THY, toplam tarifeli seferler dikkate alındığında da kapasite artışında yüzde 32.3, trafikte yüzde 25.4 ile birinciliğini korudu" dedi.

Temel Kotil, THY'nin, zamanında kalkış oranında 29 şirketi geride bırakarak, yüzde 86.5 ile 3'üncü sırada yer alam başarısını gösterdiğini belirterek, bu oranın, Avrupa Hava Yolları Birliği üye şirketlerinde ortalama yüzde 77.6 düzeyinde olduğunu hatırlattı.

"GLOBAL HAVACILIK PAZARINDA FİLO BÜYÜKLÜĞÜ OLARAK THY 27'NCİ SIRAYA YÜKSELDİ"

Geçen yıl, dünya havacılık pazarından THY'nin aldığı payın yüzde 0.59'dan yüzde 1.1'e çıktığına dikkat çeken Temel Kotil, 2003 yılından bu yana toplam 4.5 milyar dolarlık yatırım yaparak THY tarihinin en büyük uçak alım ihalesini gerçekleştirdiklerini vurguladı. Kotil, uçak sayısını 103'e çıkardıklarını ve global havacılık pazarında filo büyüklüğü olarak THY'nin 27'nci sıraya yükseldiğini kaydetti. İç ve dış hatlarda mevcut personel ve uçaklarla kapasiteyi doldurmakla yetinmek yerine, Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen şirketleriyle rekabet edebilecek bir kurum olmayı hedef olarak seçtiklerini dile getiren Genel Müdür Kotil, THY'nin yerinin dünya arenası olduğunu, Türkiye'ye ve THY'ye de bunun yakıştığını vurguladı.

THY'nin, yüksek performansının yanısıra 2007 yılında verimli ve etkin büyüme sürecine devam edeceğine işaret eden Temel Kotil, büyüme hedeflerinin, önümüzdeki dönemlerde Güney Afrika, Güney Amerika ve Uzak Doğu bölgelerini de kapsayacağını söyledi. THY'nin, 2005'te taşıdığı yolcu sayısını 14 milyondan bu yıl yaklaşık 17.5 milyona çıkartacağını ifade eden Kotil, 2007 yılı için hedefin 20 milyon yolcu olduğunu, 2008 yılı sonuna kadar THY'nin, ortalama 6 yaşına sahip uçaklardan oluşan 120 uçaklık bir filoya ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

"STAR ALLİANCE İLE ŞU ANDA 134 OLAN UÇUŞ NOKTASI 700'ÜN ÜZERİNE ÇIKACAK"

THY'nin, 73 yıllık kurum tarihi içinde yaşanan en önemli gelişmelerden birinin de dünyadaki en önemli havayolu ititfaklarından biri olan Star Alilance'ın THY'yi üye olması için davet etmesi olduğunu ifade eden Genel Müdür Temel Kotil, şöyle dedi:

"Yılda 425 milyon yolcu taşıyan, günde 15 bin 500'den fazla uçuş yapan, 360 bin çalışanı olan, yıllık toplam 400 milyar dolarlık satış geliri olan, havacılık pazarında 100 milyar dolar gelir sahibi olan Star Alliance THY'nin gücüne güç katacak. Dünya havacılık pazarının yüzde 25'ini elinde bulunduran Star Alliance'a Air Canada, Air New Zealand, ANA, Asiana, Austrian, BMI, LOT, Lufthansa, SAS, Singapur, South African, Spanair, Swiss, TAP Portugal, Thai, United, US Airways, Varig üye havayolları.

Star Alliance ile birlikte, şu anda 134 olan uçuş noktamızı 700'ün üzerine çıkaracağız. Business yolcu trafiğini artırma imkanı yakalayacağız. Yolcularımız da daha fazla havayolunda mil kazanımı ve kullanımı imkanı, aynı güzergah içinde farklı havayolları olmasına rağmen direkt cehck-in imkanı, aynı güzergah içinde farklı havayolları olması durumunda tüm lounge'lardan faydalanabilme, özel ititfak ücretlerinden faydalanma fırsatı yakalayabilecekler. Yolcular, tek bir THY biletiyle dünyanın her köşesine uçma ayrıcalığı yaşayacak."

Genel Müdür Temel Kotil, bu katılım sebebiyle üye 18 havayolu ve aday 2 havayolu şirketi CEO'larının 8-9-10 Aralık 2006 tarihinde İstanbul'da olacaklarını ifade etti.

Temel Kotil, ayrıca, 2007 yılında, THY Do&Co adıyla kurdukları yeni bir ikram şirketiyle uçaklarda hizmet vermeye devam edileceğini, bunun etkisinin en kısa zamanda yolcular tarafından hissedileceğini belirtirken, THY'nin, yüzde 50 ortaklığa sahip olarak kurduğu THY Do&Co şirketinin ayrıca THY'ye gelir sağlayacağını ifade etti.

Diğer yandan, bu sene hac için uçak kiralanmadığını belirten Temel Kotil, Papa'nın seyahat ettiği THY uçağının kiralandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious