Tek derse ek sınav hakkı

Tek derse ek sınav hakkı.8691
  • Giriş : 28.08.2007 / 19:15:00
  • Güncelleme : 28.08.2007 / 19:22:11

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nı (ÖSS) kazanarak Yükseköğretim programlarına yerleşmeye hak kazanan, ancak tek dersten başarısızlıkları sebebiyle mezun olamayan öğrencilere bir sınav hakkı daha verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nı (ÖSS) kazanarak Yükseköğretim programlarına yerleşmeye hak kazanan, ancak tek dersten başarısızlıkları sebebiyle mezun olamayan öğrencilere bir sınav hakkı daha verildi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, üniversiteye yerleşen ancak tek dersten başarısız olduğu için liseden mezun olamayan öğrencilerle ilgili genelge yayınladı. Genelgede, okulların 2006-2007 eğitim-öğretim yılı başarı durumlarıyla ilgili yönetmelik çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucunda öğrencilerin büyük çoğunluğunun mezun olduğu, ancak az sayıda da olsa bazı öğrencilerin yükseköğretim programlarına yerleştirilmeye hak kazandıkları halde tek dersten başarısızlıkları nedeniyle mezun olamadıklarının


tespit edildiği belirtildi. Genelgede, 2007 ÖSS yerleştirme sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanan, gerekse ÖSYM tarafından açıklanacak ek kontenjanlara yerleşmeye hak kazanacak öğrencilerin mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla, 2007 ÖSS yerleştirme sonuçlarında bir yükseköğretim programına, açık öğretim fakültelerine, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan örgün yükseköğretim programlarına ve sınavsız geçiş hakkından yararlanarak bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanan, ancak tek dersten başarısızlık nedeniyle mezun olamayan öğrencilere bir sınav hakkının daha verildiği belirtildi.

Genelgeye göre, bu durumdaki öğrenciler, herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirildiklerini belgelendirmeleri halinde, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarından sonra valiliklerce belirlenecek tarihlerde başarısız oldukları tek dersten sınava alınacak. Sınav tarihleri belirlenirken, yükseköğretim programlarının kayıtlı tarihleri ile birlikte özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarının kayıtlı tarihlerinin değişkenlik göstermesi ve henüz açıklanmayan ek yerleştirmeden

yararlanan öğrencilerin kayıt tarihleri göz önünde bulundurulacak. Genelgede, konunun en seri şekilde illerdeki ortaöğretim kurumu müdürlükleri ile öğrenci velilerine duyurulması hususunda gereğinin yapılması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious