'Tek Dişi Kalmış Canavar' göndermesi

'Tek Dişi Kalmış Canavar' göndermesi.16444
  • Giriş : 20.12.2008 / 14:45:00
  • Güncelleme : 20.12.2008 / 14:49:14

DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'dan Başbakan Erdoğan'a "Tek Dişi Kalmış Canavar" göndermesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, AK Parti hükümetini Hasankeyf ve Allinoi'yi yağmalamakla suçlayarak, “Sayın başbakan bu kirli yatırımları ülkeyi muhasır medeniyetler seviyesine yükseltmek amacıyla yaptığını iddia ediyor. Sayın başbakanın sahip olduğu medeniyet anlayışı, Mehmet Akif Ersoy'un ifade ettiği gibi 'tek dişi kalmış canavar'dan başka bir şey değildir. “ yakıştırmasında buludu.

Meclis Genel Kurulu'nda 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin 7. tur görüşmelerine başlandı. Genel Kurul'da Çevre ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, DSİ, Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün bütçeleri görüşülüyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı bütçesine üzerine DTP adına söz alan Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Türkiye'nin ciddi bir çevre politikası bulunmadığını, mevcut politikalarının cılız koruma anlayışı ile sınırlı kaldığını söyledi. Siyasi iktidarın çevre ile ilgili kaygıları bulunmadığını söyleyen Buldan, hükümeti Hasankeyf ve Allionoi'yi yağmalamakla suçladı. Yatırım adı altında tarihin sulara gömülmek istendiğini belirten Buldan, “Sayın başbakan bu kirli yatırımları ülkeyi muhasır medeniyetler seviyesine yükseltmek amacıyla yaptığını iddia ediyor. Sayın başbakanın sahip olduğu medeniyet anlayışı, Mehmet Akif Ersoy'un ifade ettiği gibi 'tek dişi kalmış canavar' dan başka bir şey değildir. Çevre ve orman bakanı Sayın Veysel Eroğlu ise Hasankeyf de baraj yapımını bölücülerin istemediğini öne sürmektedir. Sizin politikanız bellidir sayın bakan. Ne zaman kirli işlere kalkışsanız, hesabını veremeyeceğinizi bildiğiniz yanlışlarınızı söyleyenleri bölücülükle suçlarsınız. Size ve hükümetinize göre, insan haklarını savunanlar bölücü, barış isteyenler bölücü, halkın haklarını savunanlar bölücü, memur bölücü, esnaf bölücü, çiftçi bölücü ve en sonunda ülkesinin taşına toprağına tarihine sahip çıkılmasını isteyen çevreciler bölücü. “ diye konuştu.

-BAKAN EROĞLU'NU BÖLÜCÜLÜKLE SUÇLADI-

Ormanların talan edildiğini, 2B'lerle ilgili hazırlıkların AKP hükümeti döneminde yapıldığını da söyleyen Buldan, 2006 yılından bu yana orman yangınlarının iki kat arttığını söyledi. Buldan, “Bu orana doğu ve güneydoğu bölgemiz de güvenlik gerekçesi ile yakılan ormanlar dâhil değildir. Bu sene de aynı şekilde yine operasyon bölgesinde çıkan orman yangınları bölgede yıllardır yaşanmaktadır. Tabi çevre ve orman bakanı Sayın Eroğlu bu yangınların olmadığını ifade etmektedir. Orman yangınlarına müdahale ve yanan ağaçların yerine ağaçlandırma yapılması noktasında ülkemiz bizzat çevre bakanın kendisi tarafından bölünmektedir. Ülkenin doğusu kendi kaderine terk edilmektedir.”dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*