'Tek dönem başbakanlık yapacağım'

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Doğu Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, bir dönemden fazla başbakanlık yapmayı düşünmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis toplantısına katılan Ağar, idealindeki genel başkanlık seçiminin Türkiye'nin her yerinde kurulacak sandıklarla partinin bütün üyeleri tarafından seçilmesi olduğunu açıkladı. Ağar, "Ben tek dönem başbakanlık yapacağım. Eger tek dönemden fazla başbakanlık amaçlıyorsanız o zaman tavizkar olursunuz. Ben tavizkar olmam." dedi.

Kendi iktidarları döneminde yatırım ortamının dünya standardında olacağını ifade eden Mehmek Ağar, bazı illere verilen teşviklerin yanlış olduğunu kaydetti. Ağar, bu teşviklerin komşu iller arasında husumet oluşturduğunu iddia etti. Siyaset anlayışlarında husumet bulunmadığını belirten DYP Genel Başkanı, "Bizim siyaset anlayışımızda rekabet var. Kimseye husumet bağlamayız." diye konuştu.

Hükümetin 4. yılını doldurmasına rağmen ülkenin ihtiyacı reformları gerçekleştiremediğini belirten Ağar, yapılan bir çok düzenlemenin de IMF ve Dünya Bankası'nın ısrarları sonucunda hayata geçirildiğini ileri sürdü. Ağar, şunları söyledi: "Siyasi istikrarın şeklende olsa sağlandığı gibi bu dönemde keşke ülkenin meseleleri de çözülebilseydi. Başbakan dördüncü yılının sonunda hala bürokrasiden bahsediyor. Değişmeyen odacı kalmadı. En muteber bürokratlar işbaşına getirildi. Yinede iş yürümüyor deniyor."

İktidara gelmeleri durumunda Bilim ve Teknoloji Bakanlığı kuracaklarını belirten Ağar, teknik ve mesleki eğitime ağırlık vereceklerini dile getirdi. Ağar, "Genel seçimlerde İzmir'den göstereceğiniz adaylar dışarıdan gelen kuşları mı yoksa İzmirlilerden mi olacak?" şeklindeki soruya, "İzmirlilerden oluşması tercihim. Elbette parlamentoda olması gereken seslere ihtiyacım var. Ancak bu oran azdır" cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious