Tek hedef şampiyonluk

Tek hedef şampiyonluk.44277
  • Giriş : 17.03.2008 / 23:44:00

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun'un tek hedefi şampiyonluk...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turkcell Süper Lig'de bitime 8 hafta kala, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe ile şampiyonluk yarışı yapan Sivasspor'un teknik direktörü Bülent Uygun, yeni jenerasyonun Futbol adamlarından biri olarak, yalnızca kendisi ve takımı için değil, Türk Futbolu'nu düşünerek çalışma sorumluluğu bulunduğunu söyledi.


Uygun, yaptığı açıklamada, her insan gibi kendisinin de hayalleri bulunduğunu, kulüp başkanı Mecnun Otyakmaz ile 5 yıl önce Sivasspor için belirledikleri hedefleri büyük oranda yerine getirdiklerini anlattı.

“Anadolu'dan bir takımı şampiyon yapmak”, “Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna ulaşmak” gibi teknik direktörlük kariyerine ilişkin hayalleri bulunduğunu ve bunları gerçekleştirmek için sürekli kendisini geliştirdiğini anlatan Uygun, şöyle konuştu:

“Bunları yaşamak için çok çalışıyorum, başarırım ya da başaramam. Benim düşüncem kişisel başarıdan çok, Türk Sporu... Türk Sporu'nu, yeni jenerasyon spor adamları olarak düşünme mecburiyetimiz var. Tam teşekküllü sporcu hastanesi ve rehabilitasyon merkezinin kurulması, sporcular için huzur evinin, tatil köyünün oluşturulması, sporcuların sözleşmelerinde yazan ücret miktarının yüzde 5'inin kesilerek 45 yaşından sonra emeklilik maaşının bağlanması, Türk İş bünyesinde sendikalaşan bir Türk Futbolu. Altyapı antrenörlerinin ücretlerinin Futbol federasyonu tarafından verilmesi. Hakemlerin tam profesyonel olması ve 45 yaşında emeklilik hakkı kazanmaları... Bunu teknik direktör olarak söylemlerimle yapmaya çalışıyorum. Şartlar neyi getirir bilmem, ama ilerleyen zamanlarda belki Futbol federasyonu başkanı olarak, belki spordan sorumlu devlet bakanı olarak bir şekilde başaracağım.”

HASAN DOĞAN'IN BAŞKANLIĞI

Uygun, Hasan Doğan'ın Futbol Federasyonu Başkanlığı'na gelmesini, Türk futbolu adına son derece olumlu bir gelişme olarak gördüğünü de belirterek, “Hasan Doğan başkanımızın bu işi başaracağını, en azından belli platformlara taşıyacağını biliyorum. Bunu Türk futbolunun kurtuluşu olarak görüyorum. Şu anda çok umutluyum ve mutluyum. Hollanda 20 milyon nüfusuyla, dünya şampiyonu, Avrupa şampiyonu çıkartabiliyor. Bizim ise 20 milyon gencimiz var. O işler başarıldığı zaman bu gençlerimizi Türk futboluna, dünya futboluna kazandıracağız” dedi.

“ŞAMPİYONLUK 76 PUANLA GELİR”

Şampiyonluk için 4 takımın da yüzde 25 şansa sahip olduğunu, Anadolu'dan şampiyon çıkmasını isteyen 40-50 milyon sporseverin kendileri için dua ettiğini anlatan Uygun, şöyle konuştu:

“Şampiyonluğu tabii ki hayal ediyoruz. Şampiyon olamazsak bize 'niye şampiyon olmadınız' diyebilecek kimse yok. Bir avantajımız Beşiktaş ve Galatasaray'ın bize gelecek olması. Rakiplerimizin kendi aralarındaki maçları da bize avantaj sağlayacak. Deplasmanda küme düşme korkusu olmayan Kayserispor, Gençlerbirliği, Denizlispor gibi takımlarla karşılaşacağız. İçerideki maçları kazanıp deplasmanda ne kadar puan alırsak, bu yolda o kadar ileri gideriz, 76 puan şampiyonluğu getirir diye düşünüyorum.”

Uygun, ligin bu kadar kıran kıran geçtiği bir başka dönemi hatırlamadığını belirterek, “Eğer şampiyon olursak bu sadece Sivas'a mal olmayacak. Anadolu'dan Futbol devrimi yapılacağını, Cumhuriyetin temelinin atılmış bir şehrin topraklarından, Anadolu'dan bir takımın şampiyon olabileceğini gösterdik, gönüllerin şampiyonu olduk. İnşallah şampiyonluğu da biz alırız. Eğer başarırsak bu 40-50 milyon kişinin duasıyla ulaşılmış bir şampiyonluk olacak. Bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

EKİP ÇALIŞMASI

Sivasspor'da çok iyi bir ekip oluşturulduğunu, Sakaryaspor minik takımından beri birlikte olduğu arkadaşlarıyla yola çıktığını, “bir dediğini iki etmeyen” bir yönetimle çalıştığını anlatan Uygun, uyumanın dışında vaktinin büyük bölümünü takımına ayırdığını anlattı.

Uygun, elde ettiği başarıların “intihar için çatıya çıkan insanı, inmeye ikna etmek” gibi sosyal sorumluluklar da getirdiğini, bundan şikayetçi olmadığını, ileride kitap yazmayı düşündüğü için birikimlerini not ettiğini de sözlerine ekledi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious