Tek kaçan Ofer oldu

Tek kaçan Ofer oldu.9398
  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Marmaris ve Antalya’daki terör saldırıları sonrası tüm dünya “Türkiye’yi yalnız bırakamayız” derken Ofer yolcu gemilerinin Kuşadası seferlerini iptal etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özelleştirme ihaleleri nedeniyle son dönemin en çok tartışılan isimlerinden biri olan İsrailli işadamı Sami Ofer, bu kez farklı bir nedenle gündemde. Ofer’e ait iki turist gemisi, Marmaris ve Antalya’daki bombalı saldırıları gerekçe göstererek, yine Sami Ofer tarafından işletilen Kuşadası Limanı’na yapacağı seferleri iptal etti.

Ofer’e ait olan “Brilliance Of The Seas” ve “Splendeur Of The Seas” isimli iki dev transatlantik, Kuşadası’na düzenli olarak sefer yapıyordu. Ancak, önce Marmaris, ardından da Antalya’da patlayan bombalar üzerine Çarşamba sabahı 07.00’de Kuşadası’nda yanaşması gereken Brilliance Of The Seas isimli gemi, bombalı saldırıları bahane ederek, seferi iptal etti.

DİĞERLERİ DE TEHLİKEDE

Bu iptalin hemen ardından Cuma günü Kuşadası’na gelmesi beklenen yine Sami Ofer’e ait Splendeur Of The Seas isimli turist gemisi de seferini iptal ettiğini açıkladı. Ofer’e ait iki turist gemisinin yine Sami Ofer tarafından işletilen Kuşadası Limanı’nı güvenli bulmayıp programlı seferlerini iptal etmesi tepki çekerken, gemilerin Eylül ve Ekim aylarında Kuşadası’na gerçekleştireceği seferlerin de tehlikede olduğu vurgulandı.

Her seferinde 2 bin 500 milyarder turist ve bin 500’e yakın mürettebat taşıyan gemilerin seferlerini iptal etmesi Kuşadası’nda soğuk duş etkisi yaptı. Türk turizmine önemli katkı sağlayan ve milyarder turistleri taşıyan iki dev transatlantiğin Kuşadası’nı yapacağı seferleri iptal etmesi nedeniyle sefer başına zararın ortalama 750 bin dolar olduğu açıklandı.

TERÖRİSTLERE PRİM

Ofer’in gemilerinin seferlerini iptal etmesi, Kuşadası esnafından da tepki gördü. Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan “Bu iptal olayını çok komik buluyorum. Royal Carrebian firması, Kuşadası Limanı’nı işleten Ege Ports firmasının en büyük ortağıdır. Hem kendin güvenli olduğunu ilan ediyorsun, hem de kendi gemilerini iptal ediyorsun” dedi.

GÜVENLİK SORUNU YOK

Ofer’e ait gemilerin sefer iptallerine, Sami Ofer’in Global Holding ile ortak olduğu Kuşadası Ege Port’tan açıklık getirildi. Ege Port Halkla İlişkiler Müdürü Eşber Okayer, iptallerin sadece bir seferlik olduğunu söyledi: “Sprint Of The Seas adlı geminin dün, haftasonu ise Briliance Of The Seas’in gelmesi planlanıyordu. Bu seferle ilgili resmi bir iptal olmadı ama bu gemi de gelmeyecek.” Okayer, Eylül’ün ilk haftasında iki geminin de seferinin olduğunu belirtti: “Geçen yıl Kuşadası’nda patlama olmuştu. O zaman da Royal Carrebian Cruises’e ait gemiler seferlerini bir kez iptal etmişti, yine aynı şey olacak. Sezonluk iptal söz konusu olmayacak. Eylül ve Ekim ayında iki gemi ortalama 20 sefer yapacak. Bu seferlerde bir iptal söz konusu değil.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious