Tek kişilik atom bombası

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Eski ajan Litvinenko'nun öldürülmesinde siyanürden 250 milyar kez daha zehirli madde kullanılmış

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Londra'da perşembe gecesi hayatını kaybeden eski KGB ajanı albay Aleksandr Litvinenko'nun siyanürden 250 milyar kez daha ölümcül, radyoaktif polonyum-210 elementiyle zehirlendiğinin ortaya çıkması üzerine İngiliz dedektifler, Litvinenko'nun hastalandığı tarih olan 1 Kasım'daki tüm faaliyetleriyle ilgili geniş çaplı araştırma başlattı.

Dedektifler, Litvinenko'nun nerede ne yiyip içtiğini, kimlerle görüştüğünü ortaya çıkarmaya çalışıyor. Soruşturma kapsamında görgü tanıkları dinlenecek, Litvinenko'nun bulunduğu otel ve barların güvenlik kameraları ayrıntılı olarak incelenecek.

Polonyum-210'a ulaşmak zor

Sıkı bir Kremlin ve Rus lider Vladimir Putin karşıtı olan Litvinenko'nun Rus gizli servisince zehirlendiği iddiaları eski casusun idrarında polonyum-210 bulunmasının ardından yoğunlaştı. Litvinenko'nun "tek kişilik atom bombasıyla" öldürüldüğü benzetmesi yapılıyor.

Suikastın "derin devlet" işi olduğunu savunan uzmanlar, söz konusu radyoaktif maddeye ulaşmanın çok zor olduğunu, çünkü polonyumun yalnızca nükleer santrallarda birkaç gram halinde elde edildiğini belirtiyorlar. Radyasyon uzmanlarının yaptıkları taramalarda Litvinenko'nun uğrak yerleri olan Grosvenor Meydanı'ndaki Millennium Oteli Turner Bar'da polonyum izine rastlandı. Litvinenko'nun burada CSKA Moskova Futbol takımının maçını izlemeye gelen KGB'den arkadaşı Andrei Lugovoy ve daha önce görmediği 2 Rus ile çay içtiği söyleniyor.

İddialara göre, Lugovoy ve öteki 2 Rus, Litvinenko'ya daha önce öldürülen gazeteci arkadaşı Anna Politkovskaya cinayetiyle ilgili bilgi verme vaadinde bulundu. Litvinenko da İngiltere vatandaşı olması dolayısıyla Rusların kendisine zarar vermeyi göze alamayacaklarını düşünerek koruma önlemi almadı.

Piccadilly'deki Itsu adlı suşi restoranında da radyoaktivite ölçüldü. Litvinenko'nun aynı gün burada İtalyan akademisyen Mario Scaramella ile buluştuğu ve çorba içtiği söyleniyor. Scaramella, eski Rus ajanına, elektronik posta yoluyla içinde kendi adının da bulunduğu bir ölüm listesi aldığını açıkladı.

Ölüm spreyi
Londra'daki Çeçen sürgünlerden Ahmed Zakayev, Litvinenko'yu yemek yerken gördüğünü söyledi. Bu yemekten sonra Albay Litvinenko şiddetli mide ağrısı ve bulantısı şikâyetiyle hastanelik oldu, iki hafta sonra da 43 yaşında öldü.

Uzmanlar Litvinenko'ya polonyum-210 elementinin yiyecek veya içeceğine ya sprey halinde püskürtülerek ya da toz olarak serpildiğine inanıyorlar. Bir kere polonyum alan kişinin tedavi imkânı bulunmuyor. Polonyum vücut içinde kanla hareket ederken yaydığı alfa ışını vasıtasıyla organları birer birer öldürüyor.

Otopsi yapılamıyor

Litvinenko'nun Londra'nın kuzeyinde Muswell Hill'deki evinde de radyoaktivite izine rastlandı. Litvinenko'ya vücudunda radyasyon olması nedeniyle otopsi yapılamıyor. Hükümet ise Cobra adlı acil güvenlik komitesini toplayarak İngiltere'de meydana gelen bu ilk nükleer suikastı ele aldı. Suikast söz konusu kamuya açık mekanlarda düzenlendiği için sinsi saldırı sırasında aynı mekânlarda olanların da radyasyona maruz kalma ihtimali belirdi.

Sağlık Bakanlığı, kasım başlarında bu mekânlara uğrayanların kontrol için hastanelere gitmesi çağrısı yaptı. Suikastla ilgili olarak İngiliz gizli servisleri MI5, MI6 ile Scotland Yard polis teşkilatı ortak hareket etme kararı aldı.

Marie Curie keşfetti

Polonyum elementi 1898'de Polonya asıllı bilim kadını Marie Curie tarafından bulundu. Nükleer santrallarda uranyumdan elde edilen polonyum mavi ışık saçıyor. Normalde nükleer bombaların tetikleyicisi olarak, uydu ve ay modüllerinde enerji kaynağı olarak kullanılıyor. Yoğunlaştırılmış dozu gazla sıkıştırılarak sprey haline getirilebiliyor. Elde edilmesi yüksek teknoloji gerektiriyor ve ancak birkaç miligram sağlanabiliyor. Nükleer madde karaborsasında bir miktar temin etmek mümkün ama çok zor. Bir kez ele geçirdikten sonra polonyum kolayca bir yerden diğerine taşınabiliyor. Çünkü yaydığı alfa ışını birkaç metre öteye ulaşamıyor ve kalın bir mukavvayı dahi delemiyor. Bu nedenle kesekâğıdı içinde bile taşımak mümkün.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious