Tek operasyonda rekor esrar yakalandı

Tek operasyonda rekor esrar yakalandı.26259
  • Giriş : 25.12.2008 / 20:46:00

Bir yılda ele geçirilen uyuşturucu yedi Avrupa ülkesinde ele geçirilenlere eşit...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'da son yılların en büyük uyuşturucu operasyonu yapıldı. Narkotik dedektifleri bir ay içinde 195 operasyon düzenledi. 414 kişi gözaltına alındı, 1 ton 598 kilogram uyuşturucuya elkonuldu. Son bir yılda gerçekleştirilen operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu 11 tona ulaştı. Emniyet müdürü Cerrah bu rakamı "rekor" olarak değerlendirdi, bunun aynı sürede 7 Avrupa ülkesinde ele geçirilene eşit olduğunu söyledi. Zehir tacirlerinin uyuşturucuları kapsüller halinde midelerinde, otomobil motorunda, tavan aralarında, mobilya döşemelerinde, cinsel organlarında, süs eşyaları ve saatler içinde, sıvı kokaini şampuan kutularına enjekte ederek taşıdıkları görüldü.

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün son bir ayda gerçekleştirdiği 195 ayrı operasyonda 625 kilo eroin, 853 kilo esrar, 630 bin 66 adet uyuşturucu hap, 10 kilo kokain ile 8 kilo 584 gram Afyon sakızı olmak üzere toplam 1 ton 598 kilogram uyuşturucu madde ile 12 adet silah ele geçirildi. Operasyonlarda uyuşturucu ile ilgileri görülen 414 kişi de gözaltına alındı.

Son bir ayda gerçekleştirilen operasyonlarla özellikle sokak satıcıları ile yurtdışına gönderilmek üzere hazırlanan uyuşturucular ele geçirildi. Öğrencilere yönelik uyuşturucu tuzaklarının önlenmesi için sokak satıcılarının takibine öncelik verildi. Atatürk Havalimanı üzerinden Avrupa ülkelerine uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesi üzerinde de duruldu.

ŞAMPUAN KUTULARINDA LİKİT KOKAİN

İstanbul Narkotik polisi bu operasyonlarda ilk defa likit kokain ele geçirdi. Hücre tipi yapılanıp uluslar arası uyuşturucu kaçakçılığı yapan bir şebekeyi adın adım takip eden dedektifler kokin teslimatı sırasında operasyon yaptı. Venezuela dan İstanbul'a 3 kilo likit kokain getiren kurye ile uyuşturucuyu teslim alan zahir taciri gözaltına alındı.Yapılan incelemede sıvı kokainin şampuan kutuları içinde getirdildiği belirlendi. Zehir tacirlerinin kullandığı diğer yöntemler arasında uyuşturucuları kapsüller halinde midelerinde, otomobil motorunda, tavan aralarında, mobilya döşemelerinde, cinsel organlarında, süs eşyaları ve saatler içinde taşımak da var.

TEK OPERASYONDA REKOR ESRAR

Son bir ay içerisinde ele geçen 853 kilo esrarın 399 kilosunu 15/12/2008 tarihinde Gaziosmanpaşa'da bir evde ele geçirildi.Sokak satıcılarına uyuşturucu temin eden bir şebekenin deposu olarak kullanılan Hürriyet Mahallesindeki evden ele geçen uyuşturucudan sorumlu tutulan 5 kişide gözaltına alındı.

UYUŞTURUCU TACİRLERİ ÖRGÜT ÜYESİ ÇIKTI

14/12/2008 tarihinde Atatürk Havalimanında yapılan operasyonda terör örgütü TKPML adına uyuşturucu kaçakçılığı yapan Ercan T.isimli kurye gözaltına alındı, Hollanda'ya götürmek istediği 5 kilo 700 gram eroine elkonuldu.

KURTULMAK İÇİN İKİNCİ KATTAN ATLADI

Bir başka operyon ise Avcılar”da bir eve yapıldı. İçeride bulunanlardan Hayri T. İsimli zehir taciri polisten kurtulmak için 2 kattan atlayıp kaçmak istedi.Hızla yere çakılan zehir taciri ayakları bacağı kırılınca gözaltına alındı. Evde yapılan aramada tavan arasına gizlenmiş 141 kilo eroin ele geçirildi.

AŞİRET ÜYELERİ UYUŞTURUCU KAÇAKCISI ÇIKTI

Narkotik polisinin dikkat çeken operasyonlarından bir diğeri ise 4 Aralık 2008 tarihinde Bahçelievler ve Sultançiftliğinde gerçekleştirildi. Aşiretçe uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları öne sürülen Diyarbakırlı Topkaç ailesine karşı yürütülen operasyonlarda aynı aileden 6 kişi göz altına alındı.Bu kişilerlebirlikte 14 kilo eroin ile 1 kilo kokainin ele geçirildi.

MOBİLYA ATÖLYESİNİ UYUŞTURUCU DEPOSİNE ÇEVİRMİŞLER

Operasyonların birbaşka adresiyse Malatepe Küçükyalı”daki bir mobilya atölyesi oldu. 192 eroinin elegeçirildiği baskınlarda 2 kişi gözaltına alındı.Aynı kişilere ait olduğu açıklanan Bahçelievler”deki bir başka adreste 21 kilo daha eroin bulundu.

KAMYONETİN ŞASESİNDE 19 KİLO EROİN

Avcılar'da Connect marka bir kamyonetin şasisinde ise 19 kilo eron ele geçirildi.5 kişinin gözaltına alındığı operasyonda el konulan eroinin Hollanda”ya gönderilmek istendiği ortaya çıktı.

MİDESİ KOKAİN DEPOSU ÇIKTI

Narkotik dedektiflerini en çok şaşırtan Bolivya”lı kadın kurya oldu. Küçük gramajlı içi kokain dolu 68 kapsül kadın kuryenin midesinden çıktı. Bolivyalı kadının genital bölgesinde ise 250 gram ağırlığında içi yine kokaüin dolu bir başka kapsül bulundu.İstanbul”da yakalanan Bolivyalı kurye cezaevine gönderdildi.

NOEL YAKLAŞINCA UYUŞTURUC TRAFİĞİ HIZLANDI

Operasyonlar, Noel tatilinin yaklaşmasıyla uyuşturucu trafiğinin hızlandığını da ortaya koydu. Zehir tacirlerinin Avrupa eğlence piyasasından aldıkları uyuşturucu siparişlerini yetiştirmek için yarışa girdiği, ancak o uyuşturucunun büyük bölümünün yüzbinlerce gence ulaşamadan İstanbul'da ele geçirildiği belirtildi.

"1 İstanbul 7 AVRUPA ÜLKESİNE EŞİT"

Kentteki uyuşturucu operasyonlarına ilişkin bilgi veren İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, 2008 yılında yakalanan uyuşturucu miktarının 11 tona ulaştığını belirtti. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün Şehit Bora Barış Güler Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen basın açıklamasında Narkotik Şube polisinin çalışmalarını öven Cerrah, son bir yılda 3 ton 246 kilo eroin, 3 ton 790 kilo esrar ele geçirildiğini de söyledi. Cerrah, 2008'de toplam 11 ton uyuşturucu ele geçirildiğini, bu rakamın 7 Avrupa ülkesinde ele geçen miktara eşit olduğunu söyledi.

"UYUŞTURUCU PARASI TERÖR ÖRGÜTLERİNE AKIYOR"

Uyuşturucu ticaretinden kazanılan paranın terör örgütlerine aktarıldığına dikkat çeken Cerrah, Ortadoğu kökenli uyuşturucunun Türkiye'ye getirilmesi, Avrupa'ya sevki ve pazarlanmasının arkasında terör örgütlerinin bulunduğunu söyledi. Cerrah, "Biz neden uyuşturucuyla mücadele ediyoruz? Çünkü uyuşturucunun arkasında terör örgütü var. Amaç terör örgütlerinin uyuşturucudan elde ettiği geliri engellemektir. Bunun karşılığında alacakları silahları, alacakları patlayıcıları engellemektir. İstanbul Emniyeti, Türk polisi bunun için uyuşturucu ile mücadeleye önem vermektedir" dedi. Cerrah, Avrupa ülkeleri polisiyle ortak çalışma yürüttüklerini de söyledi.

Cerrah konuşmasında uyuşturucu ile mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığını vurguladı, sorumluluk sahibi herkesi göreve çağırdı. Cerrah, "Okulda öğretmenlere, evde anne ve babalara, film yönetmenlerine, medyaya çok iş düşüyor. Bunları yakalıyoruz ama öncelikle eğitim şart" diye konuştu.

İstanbul narkotik polisinin 2008 yılı içinde havaalanları, sokak satıcıları, karayoluyla İstanbul'dan çıkış noktaları ve bağlantılı diğer il emniyet müdürlükleriyle gerçekleştirdiği çalışmalarda 3 ton 246 kilo eroin, 3 ton 790 kilo esrar 67 kilo kokain, 109 kilo Afyon sakızı, 1 Milyon 443 bin 194 adet uyuşturucu hap, 3 ton 520 litre eroin yapımında kullanılan asit anhidrit ile 2 kilo amfetamin ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*