Tek parti çözüm mü?

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

DYP lideri Mehmet Ağar'a göre tek parti çözüm değil

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ''Eğer tek parti iktidarı istikrar açısından yeterli bir ölçüt olabilseydi, 4 ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin bugün hiçbir problem teşkil etmemesi lazımdı'' dedi.

Ağar, Kocaeli Sanayicileri ve İşadamları Derneğininin (KOSİAD) ''Liderler Türkiye'nin Geleceğini Konuşuyor'' konferansının konuğu oldu.

Türkiye'nin, bölgesinde iki imparatorluk kurmuş ve devlet kurma yönetebilme yeteneği, etrafında olup bitene müdahale etme kabiliyeti bulunan ülke olduğunu belirten Ağar, ancak bugün bu konuda bir zaafiyeti bulunduğunu, ABD'nin Irak'tan çekilme planlarında ve bölgedeki krizin çözümünde Türkiye'nin rolünün olmadığını ileri sürdü.

Türkiye'nin tarihsel ekonomik gelişimini anlatan Ağar, Hükümet'in ekonomik istikrar bulunduğu yönünde açıklamalar yaptığını ifade ederken şunları söyledi: ''(Makro ekonomide istikrar var) deniliyor. Bu makro ekonomi içinde dış ödemeler, istihdam ve kur dengesini saymazsanız iyi, enflasyonla ilgili rakamlar da çok tartışmalı. Bütçe disiplinin sıkı olması olumlu.

Ancak sürecin bu şekilde devam etmesi mümkün mü? (İstikrarı bozmayalım) diye bir söz pelesenk edilmiştir. Eğer tek parti iktidarı istikrar açısından yeterli bir ölçüt olabilseydi, 4 ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin bugün hiçbir problem teşkil etmemesi lazımdı.

Türkiye'nin, geleceğinden, 1-2 ay sonra ne olacağı konusunda endişe duymaması lazımdı. İstikrar acaba tek başına bir partinin sayısal çoğunluğunun bir siyasal ağırlık teşkil ettiğine dair bir karine midir, yoksa ekonomide istikrar dediğimiz meselenin dibinde başka kavramlar var mıdır. Bunu kavramak lazım.''

-AVRUPA BİRLİĞİ-

Türkiye'de reformist gelişmelerin sadece Avrupa Birliğinin dayatılmasıyla yapıldığını öne süren Ağar, Türkiye'nin, AB vizyonunu muhafaza edeceğini söyledi. AB karşıtlığı üzerine siyaset yapmadıklarını vurgulayan Ağar, ülkeyi bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini ifade etti. Türkiye'nin kendi gücünden korkmaması gerektiğini dile getiren Ağar, şöyle devam etti: ''AB, bireysel anlamda özgürleşme ve zenginleşme projesi. Devletler anlamında da baktığımızda siyasi bir entegrasyon.

Burada zorluklar vardır ve son dönemde olağanüstü artmıştır. Kıbrıs meselesi siyasi ön şart olarak Türkiye'nin karşısına getirilmiştir. Bütün bunlara rağmen, 'lanet olsun' diyerek kapıyı kapatıp gidemeyiz.Gitmemiz fevkalade yanlıştır.'' Ağar, Türkiye'nin yargı adaleti reformu, vergi reformu, kamu yönetiminin yeniden yapılanması ve mesleki ve teknik eğitimin artırılıp geliştirilmesi konularında reform yapması gerektiğini söyledi. Ağar, daha önce katılacağı bildirilen Gebze ilçesinde Marmara depreminde ölen milletvekili Alaattin Kurt'un anma programına ise katılmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious