"Tek parti istikrarın en belirgin şartıdır"

  • Giriş : 30.07.2007 / 12:24:00

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Türkiye'de ekonominin şu ana kadar iyi gittiğini, tek parti, tek hükümetin istikrarın en belirgin şartı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rahmi Koç, politik istikrar olduğu sürece ekonominin iyi gideceğini, Türkiye ekonomisinin ufak tefek istikrarsızlıklardan zarar görmeyecek güce eriştiğini gördüğünü belirtti.

Mevcut durumun hem sanayinin gücünden hem de politikanın ve demokrasinin olgunlaşmasından, tecrübeli hale gelmesinden kaynaklandığını ifade eden Rahmi Koç, "Büyük bir politik sarsıntı geçirirsek mutlaka ekonomiye tesir edecektir. Geçtiğimiz günlerde ekonomi büyük zarar görmüştür. Tek parti, tek hükümet istikrarın en belirgin şartıdır" diye konuştu.

"Dış kaynağa ihtiyaç var"

İstihdam yaratmak için yeni yatırımların yapılması gerektiğini ifade eden Koç, Türkiye'deki kaynakların yeterli olmadığını ve dış kaynağa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yabancı sermayeye her türlü kolaylığın gösterilmesi gerektiğini söyleyen Koç, "Dünyadaki sermayenin peşinde başta Çin, Hindistan olmak üzere birçok ülke var. Yabancı sermayeyi kendi ülkelerine çekmek için yeni yeni konseptler geliştiriyorlar. Bizim de yabancı sermayeyi kıskanmamız lazım. Yabancı Türk ayrımı yapmamız lazım" dedi.

"Özelleştirme konusunda hayretler içinde kalıyorum"

Rahmi Koç, özelleştirme konusunda yaşanan tartışmalar nedeniyle hayretler içinde kaldığını söyledi.

İhale öncesi taliplilerin tetkik edilmesi gerektiğini söyleyen Koç, "Ben gerekli tetkikleri yaptıklarına kuvvetle inanıyorum. Katılım belgesi vermeden önce şirketlerin geçmişini, kime ait olduğunu, hangi ülkeye bağlı olduklarını biliyorlardır eminim. İhale olup bittikten sonra kazanan şirket hakkında ileri geri yazılıp milletin kafasını karıştırıp bunu durdurmaya çalışmanın memlekete zarar vermekten başka bir şey olmadığına inanıyorum" dedi.

Koç, Türkiye'deki özelleştirme ihalelerinde dış yatırımcıların tereddüte düştüğünü belirterek, "En ufak bir ihaleye girebilmek için bile aylarca etüt yapılıyor. Bunlar yapıldıktan sonra ihalenin verilmemiş olması memleketimiz hakkında iyi bir intiba oluşturmuyor. Yabancı yatırımcılar birbirleriyle de konuşuyor. 'Türkiye böyledir, tavsiye etmeyiz' diyorlar. Onun için tetkikler çok iyi yapılmalı, geri dönüşü olmamalı" diye konuştu.

"Nükleer santral yapılması lazım"

Önceki hükümetler döneminde iki santralin ihalesini kazandıklarını söyleyen Rahmi Koç, santralleri alamadıklarını ve işletemediklerini söyledi.

Sanayideki elektrik kesintilerinin önüne geçmek için nükleer santral yapılması gerektiğini söyleyen Koç, bu konunun yirmi senedir Türkiye'de konuşulduğunu ancak tam ihale aşamasına gelindiğinde görünmez bir el tarafından durdurulduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious