"Tek rakibimiz G.Saray!"

  • Giriş : 30.12.2007 / 11:50:00
  • Güncelleme : 30.12.2007 / 11:56:17

BEŞİKTAŞ Cola Turka’nın antrenörlüğüne sezon başında getirilmesiyle kulübe şampiyonluk hedefi koyan Ergin Ataman gün geçtikçe takımıyla zafer yolunu katediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eurolig ekipleri Efes Pilsen ve F.Bahçe Ülker’e Avrupa maçları dahil bu sezonun en ağır mağlubiyetlerini tattıran siyah-beyazlılarda elde edilen başarıların sürpriz olmadığı tecrübeli hocanın geçmişiyle paralel görüntü çiziyor.

Efes Pilsen’e ilk ve tek Eurolig ’final-four’unu oynatan ve transfer olduğu İtalyan Montepaschi Siena takımıyla da İtalya şampiyonluğu, Saporta Kupası zaferleri yaşayan Ataman, ayrıca Siena tarihinin ilk ve tek Eurolig ’final-four’ başarısında da koç olarak başroldeydi. Tüm bunları geride bırakan ve Türkiye’ye dönerek Beşiktaş ile anlaşan başarılı çalıştırıcı VATAN’a siyah-beyazlılardaki hedeflerinden Türk milli takımına varan açıklamalarda bulundu:

DENEYİMLİ YABANCILAR

“BU takım kurulduğunda iyi bir ekip olduğumuzu biliyorduk. Temel sağlam, kaliteli ve deneyimliydi. Yabancılarımızın yanına önce Kaya, sonrasında ise Drobnjak eklendi. Böylece 6 tane Eurolig seviyesinde oyuncumuz oldu. Sistemimiz de Avrupa’nın en modern basketbolu düzeyinde. Bütün bu faktörlerle şampiyonluk hedefi hiç de uzak değil.”

“Sezon başında ilk iki maçı kaybettik. Ancak iyi bir ekip olmamız bilinciyle paniğe kapılmadık. Drobnjak transferinde en önemli konu onun Türk statüsünde oynayacak olmasıydı. Bu karar da çıkacak. Drobnjak hâlâ eski kalitesinde. Geçtiğimiz sezonu Partizan’da Eurolig oynayıp 17 sayı ortalamasıyla geçirdi ve Eurocup şampiyonuna transfer oldu. Sezon başında Drobnjak’ı istemiştik, ama o İspanya’da Girona’ya gitti. Orada koçuyla problem yaşadı. Açıkçası bu sorun bize yaradı ekimde 875 bin Euro olan Drobnjak, 375 bin Euro’ya geldi”

“Ben büyük hedefler için buraya geldim. Oyunumuz taraftarlaımıza haz veriyor. Sezon başladığında 5 takıma denk şans tanınıyordu. En iyi basketbolu biz oynuyoruz. Daha sonra ise en kaliteli kadroya sahip ve en heyecan verici basketbolu oynayan ekip G.Saray Cafe Crown. Şampiyonluk yarışı için diğer takımların bazı problemleri de olduğundan bizi G.Saray ile bir adım önde olarak görüyorum.”

‘SENEYE EUROLİG’DEYİZ’

“ŞU an için seyircimiz maç seçiyor. Son iki yılda Avrupa’da alınan başarısız sonuçlar taraftarı salondan uzaklaştırmış. Ama onlar da başarıyı hissetti, sezonun geri kalanında tribünlerin daha farklı olacağını biliyorum. ULEB’de kuralar çekildiğinde gruptan 1. çıkacağımızı söylemiştim.”

“F.Bahçe Ülker’i yenerken, onlar iyi bir Barcelona maçı oynayıp karşımıza çıktılar. Ama en ağır yenilgilerini bizden aldılar. Aynı şekilde Efes’i de bu sezon en farklı deviren takım biziz. Bütün bunlar ışığında rahatça diyebilirim ki; bu sene şampiyonuz ve seneye Eurolig’deyiz. Eurolig, ister Türk takımı sayısını 3’e yükseltir, isterse de birinin hakkını bize verir bilemem ama Beşiktaş ile gelecek sezon orada olacağız.”

‘TEK PİŞMANLIĞIM SİENA’

“EFES ile ’final-four’a kalırken, varolan ekol dışında Basketbol oynadık. Siena ise şu anda bizim attığımız temellerde ilerleyerek Avrupa’da zirveye oynuyor. Basketbol hayatımda duyduğum en büyük pişmanlık Saporta şampiyonluğu yaşayıp ’final-four’a kaldığım Siena’dan ayrılmak oldu. Kalmam için dünyaları önerdiler ancak bir İstanbul takımıyla Avrupa şampiyonu olmak için tüm tekliflerini geri çevirdim.”

‘MİLLİ TAKIM BAŞARISIZ’

“TÜRK basketbolu Avrupa’nın en üst seviyesinde. Eşsiz bir uzun rotasyonumuz var. Ama bir kısmı küstürülerek bir kısmı ise tukaka edilerek takımdan uzaklaştırıldı. Yıldızlar zor oyunculardır ve Milli Takım da yıldız oyuncuların yeridir. Bu oyuncuları idare etmek de özel beceri ister. 2006’daki 6.lık tarihi başarı olarak lanse edildi. Bu Türk basketboluna hakarettir. İleride tabii ki milli takımı çalıştırmak isterim.”

Bu keyifli Basketbol sohbetinin ardından Beşiktaş’ta Ergin Ataman ile hedeflerin büyük olduğu kesin. Ve siyah-beyazlıların bu sene çizdiği yolda gidip gidemeyeceğini ise sezon sonunda göreceğiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious