Tek rakibimiz Turkcell

Tek rakibimiz Turkcell.6658
  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Türk Telekom Başkanı Paul Doany, Kendilerine GSM operatörlerini rakip olarak gördüklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doany, avantajlarına ilişkin farkındalık yaratarak sabit hat kullanımını iki katına çıkaracaklarını söyledi

Ev ve işyerlerinde sabit telefonları daha çok kullanmaya teşvik ettiklerini belirten Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, "Biz en çok cep telefonu operatörleriyle rekabet içinde olduğumuza inanıyoruz. Ancak cep telefonlarında daha rahat kullanım için, daha fazla para ödeniyor. Sabit hat kullanımında ise hem hem kalite daha iyidir hem de verdiğiniz para 4'te 1 oranında düşer" dedi.

Fiyat avantajı silahı ile yakın dönemde şehirlerarası ve uluslararası görüşmeleri içeren uzak mesafe konuşma sürelerini iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Doany, GSM operatörleriyle rekabette ilk stratejilerinin sabit hat kullanımının yararlarına ve tasarruf imkanlarına yönelik farkındalık yaratmak olacağını kaydetti. "Türk Telekom'un bu pazarda tek bir rakibi vardır, o da Turkcell'dir" diyen Doany, telefon kullanım alışkanlıklarının değişmesiyle bazı alanlarda gelir kaybı yaşayacak olmalarının normal olduğunu ancak hem ADSL hem de mobil tarafından trafik çalarak, bunu telafi edeceklerini düşündüklerini söyledi.

TARİFELER ORTADA

Türk Telekom'un eğitime destek kampanyası çerçevesinde Malatya'da yapılan ilköğretim okulunun açılışının ardından basınla sohbet toplantısı düzenleyen Paul Doany, fiyat avantajı silahlarını kullanarak yakın dönemde şehirlerarası ve uluslararası görüşmeleri içeren uzak mesafe konuşma sürelerini iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Türk Telekom olarak açıkladıkları yeni tarifelerle ilgili çok eleştiri aldıklarının hatırlatılması üzerine, "Tarifeler ortada; müşteri hem bize hem de GSM operatörlerine baksın. Bizim onların dörtte biri oranında daha ucuz olduğumuzu görecektir" diyen Doany, Türk Telekom'un 2004'ten beri tarifelerine zam yapmamasına rağmen, piyasa liderinin aynı dönemde kontör fiyatlarında toplam yüzde 48 fiyat artışı gerçekleştirdiğine işaret etti.

Doany, "Bunu anlamıyorum; Turkcell sürekli fiyat arttırmasına karşın nasıl müşteri şikayet etmiyor ve sayısı artıyor. Bizde konuşma ücreti kontör başına 8 kuruşa geliyorken, Turkcell'de 25 kuruş" diye konuştu.

ŞİKAYET EDECEKLERİNE YATIRIM YAPSINLAR

Şehiriçi görüşmelerde Türk Telekom lehine olan tekel konumla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Doany, "Yakında başka işletmeciler de piyasaya girecekler. Şehiriçi görüşmelerde Türk Telekom'un rekabetçi fiyat sunmadığını düşünüyorlarsa, şikayet edeceklerine, yatırım yapsınlar ve bizimle rekabet etsinler. Adil rekabet denilen şey, kolay rekabet demek değildir" görüşünü aktardı. Türk Telekom olarak yapacakları yatırımlara ilişkin bilgi de veren Doany, Türkiye'nin telekom altyapısının gelişmiş ülkelerin düzeyine çıkması için toplam 3 milyar dolarlık bir yatırım gerektiğini, bunu da 5-6 yıla yayarak gerçekleştirmeyi planladıklarını anlattı.

Doany, şöyle konuştu: "En büyük yatırım bakır kabloların iyileştirilmesine yapılacak; bu da 650 milyon dolar olarak tespit edildi. Bunun yanı sıra, IP TV ve yeni nesil şebekelere yatırım yapacağız. Acilen kırsal alanda 4 milyon yeni ADSL abonesine hizmet verebilmemiz için, iki yeni sözleme imzaladık. Ayrıca sabit telefonlarda Wi-Fi, Edge teknolojisi ile daha hızlı internet hizmeti vermeyi amaçlıyoruz."

TEŞEKKÜR BEKLEMiYORUM

Türk Telekom'un yaptığı zammın mart ayı enflasyonunu arttıracağını savunan Merkez Bankası'na karşı "Merkez Bankası enflasyonu yanlış hesaplıyor" açıklamasıyla dikkat çeken Doany, haklı çıkmasına ilişkin olarak da şu açıklamayı yaptı: "Enflasyon ekonomi açısından çok hassas bir rakam ve telaffuz edilirken çok dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Merkez Bankası'nın enflasyonu olduğundan fazla açıklaması, ülke açısından iyi bir şey değildir. Biz sadece onları uyarmak istedik. Ben onlardan teşekkür beklemediğim gibi, haklı çıkmakla ilgili de birşey söylemek istemiyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious