Tek sayfaya sığdırılan Kuran-ı Kerim'e büyük ilgi

  • Giriş : 26.09.2007 / 18:53:00
  • Güncelleme : 26.09.2007 / 18:21:27

Sivas’taki Serçeli Camisi’nde çerçevede muhafaza edilen 46 santimetre eninde, 70 santimetre boyunda, tek sayfaya sığdırılmış Kur’an-ı Kerim ilgi çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üçlerbey Mahallesi Serçeli Sokak’ta Hacı Halil Çelebi Vakfı tarafından 178 yıl önce yaptırıldığı belirtilen Serçeli Camisi’nde bulunan tek sayfalık Kur’an-ı Kerim, camiye namaz kılmaya gelen vatandaşların ilgi odağı oluyor.
Caminin duvarına çerçeve içinde asılan, Suudi Arabistan’da hac görevini yaptıktan sonra Sivas’a dönen hacılar tarafından camiye getirildiği tahmin edilen, 1951 yılı Mısır baskısı olan, 46 santimetre eninde, 70 santimetre boyunda, tek sayfaya sığdırılan Kur’an-ı Kerim, görenleri şaşırtıyor.
Camiye gelenler, 600 sayfalık Kur’an-ı Kerim’in tek sayfaya sığdırılmış olduğunu görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor.
Kur’an-ı Kerim’i okuyabilmek için büyüteç kullanmak gerekiyor.
Caminin 17 yıldır imamlığını yapan Hüseyin Deliser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu Kur’an-ı Kerim’in hacılar tarafından getirildiğini tahmin ettiklerini söyledi.
Deliser, "Suudi Arabistan’da hacılara sebil olarak dağıtılmış Kur’an-ı Kerim. Tek sayfa halinde düzenlenmiş. Kur’an-ı Kerim’de 114 sure var. Bu surelerin başlarında besmeleler kırmızı olarak yazılmış. Sayfanın altındaki yazıdan eserin 1951 yılı Mısır baskısı olduğunu anlıyoruz" dedi.
Deliser, bu Kur’an-ı Kerim’in Osmanlı’nın fermanlarında olduğu gibi divani tarzda yazıldığını ifade etti.
Bunun bir sanat şaheseri olduğunu ifade eden Deliser, "Kur’an-ı Kerim’in tek sayfa halinde kaleme alınması rekor bir denemedir. Bu bir sanat şaheseri. Fakat bu orijinal bir nüsha değil. 1951 Mısır baskısı.
Orijinalinin nerede olduğunu bilmiyoruz" dedi.
Türkiye’de buna benzer Kur’an-ı Kerim’ler olduğunu belirten Deliser, "Aynı şekilde 114 surenin Kur’an-ı Kerim’lerden mikro filmlerle uç uca eklenmesiyle elde edilen tek sayfalık Kur’an-ı Kerim var ama bu çok farklı tarzda yazılmış" diye konuştu.
Tek sayfalık Kur’an-ı Kerim’in önceki yıllarda caminin minber kısmında naylon muhafaza içerisinde rulo halinde durduğunu belirten Deliser, bu tek sayfalık Kur’an-ı Kerim’i preslettirerek çerçevelettirdiğini ve caminin güney duvarına astığını ifade etti.
Deliser, "Bu levha yaklaşık 10 yıldır burada duruyor, camimizi süslüyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious