Tek sorumlu İsrail!

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

İnsan Hakları İzleme ÖrgütÜ, Lübnan'ın güneyindeki Kana köyünde çoğu çocuk en az 54 sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırıda tek sorumlunun İsrail olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

New York merkezli insan hakları kuruluşundan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in Pazar sabahı düzenlediği saldırı, İsrail Ordusu'nun son 18 günde çoğunluğu sivil 750 kişinin ölmesine neden olan ayrım gözetmeyen bombardımanların son ürünüdür" ifadeleri kullanıldı. HRW Yönetim Kurulu Direktörü Kenneth Roth imzalı bildiride, Kana saldırısının, İsrail'in Güney Lübnan'a atışın serbest olduğu bir bölge nazarıyla baktığını ortaya koyduğu kaydedildi. İsrail'in bölgede kalan herkesi muharip kabul ederek saldırı için meşruiyet aradığını ifade eden Roth, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın insan haklarının ciddî biçimde ihlal edildiği vakaların soruşturulması için uluslararası bir komisyon kurması gerektiğini vurguladı. Roth, muharip ve sivilleri sürekli olarak karıştırmanın savaş suçu olduğunun altını çizdi.

İsrail'in Kana'daki sivilleri önceden uyarmasının körü körüne bir saldırıyı haklı çıkaramayacağını ifade eden HRW, saldırının tek sorumlusunun İsrail olduğunu vurguladı. İsrail Ordusu, saldırıdan sonra yaptığı açıklamada vurdukları Kana köyünden roket saldırısı düzenleyen Hizbullah'ın yaşanan üzücü olayların sorumlusu olduğunu savunmuştu.

Kenneth Roth, İsrail'in bölgeyi terk etmeleri çağrısı yaptığı Güney Lübnanlılardan bir kısmının; vurulan yollar, maddî imkansızlıklar ve devam eden saldırılar nedeniyle evlerinde kaldığını hatırlattı.

HRW, Hizbullah'ın 18 İsrailli sivilin ölümüne neden olan roket saldırılarının da aynı şekilde savaş suçu olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious