'Tek taraflı çekilme planından geri dönüş yok'

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail'in sınırlarını tek taraflı olarak belirlemesi planının geri döndürelemez olduğunu, bununla birlikte Filistinlilerle anlaşmak için görüşmelerin yapılmasından hâlâ umutlu olduğunu söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tek taraflı çekilme planına destek bulmak için İngiltere'den sonra Fransa'da temaslarda bulunan Olmert, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'la yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "(Yahudi yerleşim birimlerinin) yeniden yapılandırılması planı durdurulamaz. Engellenemez. Uygulamaya konacaktır" şeklinde konuştu. Planın müzakereler sonucunda uygulamaya konmasını umut ettiğini söyleyen İsrail Başbakanı, Filistinlilerle müzakereler başlamasa da uygulamaya geçme kararlılığında olduklarını vurguladı.

Olmert'in çekilme planı 1993 Oslo barışı çerçevesinde Filistin devletinin kurulması öngörülen toprakların bir kısmının da İsrail'e dahil edilmesini amaçlıyor.

İngiltere ve Fransa, tek taraflı müzakerelere karşı olduklarını vurguluyor. Ehud Olmert ise temaslarının ardından görüşlerinin destek kazanmaya başladığını öne sürdü.

Öte yandan Fransız televizyonu TF1'e konuşan Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la Haziran sonu ya da Temmuz başında bir araya gelebileceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious