Tek tuş ile intihar

Tek tuş ile intihar.36423
  • Giriş : 31.03.2008 / 23:55:00
  • Güncelleme : 31.03.2008 / 23:58:10

Almanya’da ötanaziyi destekleyen bir grubun başında olan Doktor Roger Kusch’un geliştirdiği bir makine, küçük bir motor aracılığıyla kullanıcının damarına zehir zerkeden bir iğneden oluşuyor ve içinde ABD’deki idamlarda da kullanılan pot

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Almanya’da ötanaziyi destekleyen bir grubun başında olan doktor Roger Kusch’un geliştirdiği bir makine, küçük bir motor aracılığıyla kullanıcının damarına zehir zerkeden bir iğneden oluşuyor ve içinde ABD’deki idamlarda da kullanılan potasyum klorür bulunuyor. Kiralanarak kullanılabilen ve daha sonra toplanarak başka müşterilerin hizmetine sunulan bu cihaz, tek bir tuşa basarak acı çekmeden öldürüyor.

10 YIL ÖNCE DENENDİ

Kullanıcının tek yapması gereken ise, cihaza bağlı şırıngayı koluna taktıktan sonra düğmeye basmak. 53 yaşındaki Kusch’un geliştirdiği, bir ayakkabı kutusundan küçük bu yeşil renkli cihaz, doktor Philip Nitschke’nin yaklaşık 10 yıl önce Avustralya’da yaptığı ve zamanında tüm dünyada büyük tartışmalara yol açan ‘intihar makinesi’nin bir benzeri.

YASAĞI DELMEK

Hamburg’da kendi partisini kurana kadar Alman muhafazakâr partisi CDU’nun ve Hamburg bölgesel parlamentosunun üyeliğini yürüten Kusch, “Hıristiyan sevgi eylemi” adını koyduğu cihaz sayesinde, yasal olarak “ötanazi hakkı” bulunmayan hastaların, acılarına son vermelerinin kolaylaşacağını söyledi.

Asıl amacının Almanya’daki ötanazi yasağına karşı gelmek olduğunu söyleyen Kusch, “Hasta olan bir insan hâlâ kendi kararlarını verebilecek durumdaysa, böyle bir makineyi kiralamasında cezai bir durum olmamalı, tıpkı eline bir bıçak ya da jilet verildiğinde olmayacağı gibi” dedi. Kusch, bunun sadece bir başkası tarafından uygulandığı durumda suç olacağını söylüyor. Kendisi de avukat olan Kusch, devletin hoşgörü sınırlarını zorladığını biliyor. Almanya’da intihar etmek yasal değil ancak birinin intihar etmesine yardım etmek de suç değil. Alman savcılar, makinenin kullanılmasının yasadışı olduğunu ispatlamak için çalışmalarına başladı.

TARAF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious