"Tek vücut olmalıyız"

  • Giriş : 05.03.2008 / 20:45:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin şu anda terörle çok ciddi bir mücadele içinde olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin şu anda terörle çok ciddi bir mücadele içinde olduğunu belirterek, böyle durumlarda Türkiye'nin, iktidarıyla, muhalefetiyle ve tüm kurumlarıyla tek vücut olması gerektiğini söyledi.

Ali Babacan, NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Babacan, ''TSK'nın sınırötesi harekatının ABD'nin baskısıyla bitirildiği yönündeki iddialara'' ilişkin bir soru üzerine, ''Türkiye şu anda terörle çok ciddi bir mücadele içinde. Terör örgütüyle çok ciddi bir mücadele söz konusu. Böyle durumlarda Türkiye, iktidarıyla, muhalefetiyle, tüm kurumlarıyla, tek yumruk, tek vücut olmak zorunda'' diye konuştu.

Babacan, Türkiye'nin ancak bu biçimde gücünü ve terörle mücadeledeki etkinliğini artıracağını kaydetti.

ABD'nin, Türk askerinin Afganistan'da operasyonel anlamda kullanılması isteğine ilişkin olarak Babacan, bu konuların genel anlamda tartışılıp görüşüleceğini, ancak bunun yarınki toplantıda görüşülecek bir madde olmadığını belirterek, ''Afganistan'daki askeri varlığımızın görev tanımıyla ilgili ya da sayısıyla ilgili herhangi bir değişiklik kararı vermiş değiliz'' dedi.

Brüksel'de yarın yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısı, NATO'nun 2-4 Nisan tarihleri arasında Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenecek devlet ve hükümet başkanları zirvesi öncesinde dışişleri bakanları düzeyindeki son buluşma niteliği taşıyor.

Babacan, 7 Mart'ta da Türkiye'nin Batı Avrupa ülkelerindeki 28 başkonsolosunun katılımıyla Brüksel'de düzenlenecek ''Batı Avrupa Ülkeleri Başkonsoloslar Toplantısı''nın açılışını yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious