Tekebayev serbest

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

Uyuşturucu suçundan Polanya'da tutuklanan Kırgızistan meclis eski başkanı Tekebayev serbest bırakıldı(2)

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Olay üzerine yerel savcının isteği üzerine tutuklanarak hapse konulan Tekebayev'in bugün serbest bırakıldığı bildirildi.

Aynı zamanda parlamentoda milletvekili ve Kırgızistan'ın önde gelen siyasi partilerinden Atameken'in (Ana vatan) lideri olan Tekebayev'in yurda dönüş yaptığı belirtildi.

Kırgızistan siyasetinde seçin bir yeri olan eski meclis başkanın eroin ile yakalanması muhalefet tarafından iktidarın oyunu olarak yorumlandı. Olaya tepki gösteren birçok muhalif parti, hadiseyi planlı bir tezgah olarak değerlendirdi.

Diğer yandan hadise üzerine ilgili birimlere olayın araştırılması talimatı veren Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ve Başbakan Feliks Kulov ise yaptıkları ayrı ayrı açıklamalarda olaydan derin üzüntü duyduklarını ve olayın aydınlanması için gerekli tüm imkanları seferber edeceklerini açıkladı.

Öte yanda dün ülkenin güney eyaletlerinde değişik eylemlerde bulunarak olaya tepki gösteren Tekebayev taraftarları, liderlerinin serbest bırakıldığı haberi üzerine eylemelerine son verdi.

Diplomatik pasaportlu Tekebayev, 6 Eylül'de bir toplantıya katılmak üzere gittiği Polonya'nın başkenti Varşoba'da ülkeye girişte 595 gr eroin ile yakalanmıştı.

Tekebayev'in maruz kaldığı durama ilişkin yarın bir basın toplantısı yapması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious