Tekel Sigara ihalesinde geri sayım başladı

Tekel Sigara ihalesinde geri sayım başladı.8596
  • Giriş : 18.02.2008 / 15:03:00

Yılın en büyük ihalesi için ortada gezinen rakam dudak uçuklatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılın en büyük özelleştirmelerinden Tekel Sigara’da son teklifler bugün alınacak. İhalede fiyat aralığının 1.5-1.8 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

YILIN en büyük özelleştirmelerinden olan Tekel Sigara ihalesinde geri sayım başladı. Üçüncü kez ihaleye çıkılacak Tekel Sigara’da, son teklifler bugün alınacak.

Varlık satışı yöntemiyle gerçekleştirilecek ihalede geçici teminat tutarı 30 milyon dolar olarak belirlenirken, özelleştirme kapsamında, İstanbul, Adana, Ballıca, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları satılacak.

Üçüncü ihalede fiyat aralığının 1.5 ile 1.8 milyar dolar arasında olacağı tahmin edilirken, taksitli ödemede vade süresinin uzun tutulması gibi alternatiflerle şartların kolaylaştırıldığı öğrenildi.

SİGARA DEVLERİ YARIŞACAK

TEKEL’İN özelleştirilmesinde şu ana kadar bilgi odası ve yatırımcılara yönelik alan gezileri düzenlendi. Tekel Sigara ile ilgilenenler arasında Doğan Grubu, JTI, BAT, Imperial Tobacco, Korean Tobacco gibi büyük firmalar bulunurken, Cinven yatırım fonu ile Amerikalı ve İngiliz yatırım fonlarının da ihale ile yakından ilgilendiği belirtiliyor.

Üçüncü kez ihaleye çıkıyor

TEKEL’İN sigara bölümünün özelleştirme çalışmaları 2003 yılında başlatıldı. Aynı yıl gerçekleştirilen ihalede, en yüksek teklifi 1 milyar 150 milyon dolar ile JTI verirken, ÖYK teklifin beklentileri karşılamadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal etti. Daha sonra Tekel’in yeniden yapılandırma çalışmalarına başlandı. İkinci ihale, teklif gelmemesi nedeniyle iptal edildi. Üçüncü kez ihaleye çıkarılacak Tekel Sigara’nın pazar payı yüzde 38-39 civarında. Tekel Genel Müdürlüğü’ne ait 3 anonim şirket ve bunlara bağlı 6 fabrika, 56 yaprak ve 2 tuz işletmesi müdürlüğü, 39 başmüdürlük ve 15 bin personel bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious