Tekel Sigarada geri sayım

Tekel Sigarada geri sayım.8704
  • Giriş : 15.11.2007 / 12:03:00

Üçüncü kez ihaleye hazırlanan Tekel Sigarada, yarın şartname satışı başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tekel Sigaranın özelleştirme ihalesi ile ilgilenenler arasında, Doğan Grubu, JTI ve BAT bulunuyor.

Ayrıca Bakkallar ve Bayiler Federasyonu da ihale ile ilgilenen yerli yatırımcılar arasında yer alırken, Amerikalı ve İngiliz yatırım fonlarının da ihale ile yakından ilgilendiği belirtiliyor.

Tekel'in Sigara İşletmelerinin satışı için varlık satışı yöntemiyle gerçekleştirilecek ihalede, son teklif verme tarihi de 25 Ocak 2008 olacak.

İhalede geçici teminat tutarı 30 milyon dolar olarak belirlenirken, özelleştirme kapsamında, İstanbul, Adana, Ballıca, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları satılacak.

İhale, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. Tanıtım dokümanı ve şartname bedeli ise 15 bin dolar olacak.

TEKEL'DE ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ

Tekel'in sigara bölümünün özelleştirme çalışmaları 2003 yılında başlatıldı. Aynı yıl gerçekleştirilen ihalede, en yüksek teklifi 1 milyar 150 milyon dolar ile JTI verirken, Özelleştirme Yüksek Kurulu, teklifin beklentileri karşılamadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal etti.

Daha sonra, Tekel'in yeniden yapılandırma çalışmalarına başlandı. Bazı müesseseler ile pazarlama ve dağıtım müdürlüklerinin bir bölümü kapatılırken, tütün stokları da azaltıldı. Bu çalışmaların ardından, son yıllarda sürekli zarar eden Tekel kara geçti.

Tekel'in ikinci kez özelleştirme ihalesi çalışmalarında marka satışı da gündeme geldi. Ancak, yapılan çalışmalar sonucunda Tekel'in sigara işletmelerinin yeniden bir bütün halinde satışına karar verildi.

Üçüncü kez ihaleye çıkarılacak Tekel Sigaranın pazar payı yüzde 38-39 civarında bulunurken, 2006 yılında 1999 milyon YTL faaliyet karı elde etti.

Tekel Genel Müdürlüğü'ne ait 3 anonim şirket ve bunlara bağlı 6 fabrika, 56 yaprak ve 2 tuz işletmesi müdürlüğü, 39 baş müdürlük ve 15 bin personel bulunuyor.

12 bin 869'u gıda, 195'i maden iş kolunda olmak üzere toplam 13 bin 64 işçi istihdam ediliyor. Bunlardan 12 bin 12'si daimi işçi kadrosunda yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious