Tekel Sigara'da son teklifler yarın alınacak

Tekel Sigara'da son teklifler yarın alınacak.8596
  • Giriş : 17.02.2008 / 12:10:00

Yılın büyük özelleştirmelerinden biri olan Tekel Sigara ihalesinde geri sayım başladı. Üçüncü kez ihaleye çıkılacak Tekel Sigara'da, son teklifler yarın alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Varlık satışı yöntemiyle gerçekleştirilecek ihaleyle, Tekel'e ait 6 sigara fabrikası satılacak. İhaleye, ilginin yoğun olması bekleniyor.

İhalede geçici teminat tutarı 30 milyon dolar olarak belirlenirken, özelleştirme kapsamında, İstanbul, Adana, Ballıca, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları satılacak.

İhale, kapalı zarf içinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek.

Üçüncü ihalede fiyat aralığının 1,5 ile 1,8 milyar dolar arasında olacağı tahmin edilirken, taksitli ödemede vade süresinin uzun tutulması gibi alternatiflerle şartların kolaylaştırıldığı öğrenildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının teklif veren firmaları aynı gün içinde açıklaması beklenirken, ihale komisyonunun incelemeyi tamamlayamaması durumunda teklif veren firmalar ertesi gün öğlene kadar açıklanacak.

Tekliflerin değerlendirilmesi aşamasında ihale komisyonu kapalı zarf usulü ile verilecek teklifleri inceleyecek ve daha sonra firmalar, birebir pazarlığa çağrılacak.
Bu arada, Tekel Sigara'nın özelleştirme ihalesi ile ilgilenenler arasında, Doğan Grubu, JTI, BAT, Imperial Tobacco, Korean Tobacco gibi büyük firmalar bulunurken, Cinven yatırım fonu ile Amerikalı ve İngiliz yatırım fonlarının da ihale ile yakından ilgilendiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious