Tekel Sigara'nın satışında son teklif verme tarihi uzatıldı

Tekel Sigara'nın satışında son teklif verme tarihi uzatıldı.8704
  • Giriş : 11.01.2008 / 18:32:00

Tekel Sigara'nın satışında son teklif verme tarihi, 18 Şubat 2008, saat 17.00'ye kadar uzatıldı. Tekel'in Sigara İşletmelerinin satışı için varlık satışı yöntemiyle gerçekleştirilecek ihalede, daha önce son teklif verme tarihi 25 Ocak 2008 olarak belirlen

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tekel Sigara'nın özelleştirme ihalesinde, bazı yatırımcıların isteği ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığında yaşanan görev değişikliği nedeniyle erteleme gündeme gelmişti.
İhale ile ilgilenen bazı yatırımcılar, TBMM'de kabul edilen Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun ve sigaraya getirilebilecek muhtemel özel tüketim vergisi (ÖTV) artışları gibi nedenlerle bazı hazırlıkların yapılması için erteleme istemişti.

Ayrıca, Tekel Sigara'nın özelleştirme ihalesinden sorumlu Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş'ın Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) başkan olarak atanması da ertelemenin nedenlerinden biri olabileceği dile getiriliyordu.
Öte yandan, Tekel'in özelleştirme sürecinde bilgi odası (data room) uygulaması başlamış ve yatırımcılara yönelik alan gezileri düzenlenmişti.

İhale ile ilgilenenler arasında, British Amerikan Tobacco, JTI, Doğan Holding-Citi Venture Capital International, Sigara Üretim ve Pazarlama A.Ş, yatırım fonu Cinven ile Rusya ve İngiltere'den yatırımcı şirket ve fonlar yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious