TEKEL'den 3 yeni sigara

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Türkan Al- Güliz Demircan Yücel - TEKEL A.Ş, özelleştirme öncesi 3 yeni sigara çıkarmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TEKEL Genel Müdürü Fahri Arıkan da üretim bantları ve makinaları yenilediklerini belirtirken, ''Hiç bir rakibimizden geri kalmıyoruz'' dedi.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın, özelleştirilmesine ilişkin teknik çalışmalarını tamamladığı TEKEL A.Ş, ihaleye kadar geçecek süreçte pazar payını biraz daha artırmak için harekete geçti.
Bu amaçla ilk aşamada, dizayn çalışmaları daha önce tamamlanan ve üretimine başlanan Cool Black, Nisan ayında ay piyasaya sunuluyor.
Türkiye'nin değişik yerlerinde üretilen Virjinya ve Berkley tipi tütünlerin farklı bir harmanlamaya tabi tutulması sonucu elde edilen özel harmanlanmış tütüne sahip Cool Black ile TEKEL, daha çok genç tiryakilere hitap etmeyi amaçlıyor.
Özel ambalajlı yeni sigaranın fiyatını henüz belirlemeyen TEKEL, 3 YTL civarında bir fiyat üzerinde duruyor.
Bu arada, ''Soğukkanlı, delikanlı'' anlamına gelen Cool, TEKEL'in yabancı isimle piyasaya sürdüğü ilk sigara olacak.

YENİ TEKNOLOJİ İLE YENİ SİGARA
Öte yandan TEKEL, işletmelerin modernizasyonu çerçevesinde Tokat Sigara Fabrikasını yeniden yapılandırdı. Gelişmiş teknoloji ile donatılan bu fabrikada, yeni bir sigara üretilmesi kararı da alındı.
Eylül ayında tiryakilerin beğenisine sunulması planlanan yeni ürün, üst segment bir sigara olacak. Adı henüz belirlenmeyen bu sigara da 4 YTL dolayında bir fiyattan satılacak.
Üst segment sigaranın ardından da yılın son döneminde TEKEL'in üçüncü yeni ürünü raflardaki yerini alacak. 3 YTL dolayında bir fiyatla satışı düşünülen bu sigara ile de orta sınıf hedef alınacak.
TEKEL'in yeni sigaraları için Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile ortak isim ve paket dizaynı çalışması başlatıldı.
Benzer bir çalışmanın İstanbul Boğaziçi Üniversitesi ile de yapılacağı bildirildi.
İsim konusunda anketlere de yer verecek bu çalışmaların ardından ortaya konacak olan isim ve dizayn önerileri, TEKEL A.Ş'de değerlendirilecek. Daha sonra da yeni sigaraların isimleri ile paket dizaynı belli olacak.

YENİ ÜRÜNLER PAZAR PAYINI BÜYÜTECEK
TEKEL A.Ş'nin, yeni sigaralar ile pazar payını büyüteceği belirtiliyor.
Yetkililer, TEKEL'in en fazla rağbet gören ürünlerinden Tekel 2001'in tek başına Türkiye pazarında yüzde 14'lük bir paya sahip bulunduğunu ve her ay ortalama 1.500 ton 2001 sigarası tüketildiğini ifade ediyorlar.
Özel filtre yapısının yanı sıra içindeki nikotin ve zifir oranı düşük Kariyer sigarasının da piyasada belirli bir yer edindiğini kaydeden yetkililer, uzun Samsun sigarasının da Türkiye'nin en çok satan sigaraları arasında yer aldığını vurguluyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious