Tekel'in satışında geri sayım başladı

  • Giriş : 02.10.2007 / 11:20:00

Tekel'in satışında geri sayım başladı Tekel'in Sigara İşletmeleri için, Ekim ayının ilk yarısında ihaleye çıkılması planlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Varlık satışı yöntemiyle gerçekleştirilecek özelleştirmeye, stratejik yatırımcılar ve bazı fonlar da ilgi gösteriyor.
Tekel'in özelleştirmesiyle ilgili geçen hafta Londra'da düzenlenen “roadshow”un ardından, ihaleye 15 Ekim'e kadar çıkılması ve ihalenin yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

Özelleştirme kapsamında, İstanbul, Samsun, Tokat, Adana, Bitlis ve Malatya sigara fabrikaları, içinde bulunduğu arazilerle birlikte satılacak. Ancak İstanbul sigara fabrikasının arazisinin çok değerli olması nedeniyle, söz konusu fabrika için kullanım hakkı verilecek ve intifa süresi tanınacak.

İHALEYLE İLGİLENEN YATIRIMCILAR

İlk ihalede verilen 1,2 milyar doların üzerine çıkılacağı ve 1,6 milyar dalara kadar yükselebileceği tahmin edilen üçüncü ihaleyle ilgilenen yatırımcılar arasında, JTI, BAT, Korean Tobacco ve Imperial Tobacco ile bazı yabancı fonlar ve yerli yatırımcılar bulunuyor.

TEKEL'DE ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ

Tekel'in sigara bölümünün özelleştirme çalışmaları 2003 yılında başlatılmıştı. Aynı yıl gerçekleştirilen ihalede, en yüksek teklifi 1 milyar 150 milyon dolar ile JTI verirken, Özelleştirme Yüksek Kurulu, teklifin beklentileri karşılamadığı gerekçesi ile ihaleyi iptal edilmişti.

Daha sonra, Tekel'in yeniden yapılandırma çalışmalarına başlandı. Bazı müesseseler ile pazarlama ve dağıtım müdürlüklerinin bir bölümü kapatılırken, tütün stokları da azaltıldı. Bu çalışmaların ardından, son yıllarda sürekli zarar eden Tekel kara geçti.

Tekel'in ikinci kez özelleştirme ihalesi çalışmalarında marka satışı da gündeme geldi. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda Tekel'in sigara işletmelerinin yeniden bir bütün halinde satışına karar verildi.

TEKEL'İN PAZAR PAYI YÜZDE 38-39

Öte yandan Tekel Genel Müdürlüğü'ne ait 3 anonim şirket ve bunlara bağlı 6 fabrika, 56 yaprak ve 2 tuz işletmesi müdürlüğü, 39 baş müdürlük ve 15 bin personel bulunuyor.

12 bin 869'u gıda, 195'i maden iş kolunda olmak üzere toplam 13 bin 64 işçi istihdam ediliyor. Bunlardan 12 bin 12'si daimi işçi kadrosunda yer alıyor.

2006 yılında 199 milyon YTL faaliyet karı elde eden Tekel'in pazar payı da yüzde 38-39 civarında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious