Tekfen Holding'e yoğun talep!

Tekfen Holding'e yoğun talep!.6865
  • Giriş : 19.11.2007 / 14:35:00

Tekfen Holdingin halka arzında, yurt içi ve yurt dışı yatırımcılardan toplam 9 kat talep geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tekfen Holdingden yapılan yazılı açıklamaya göre, 14-16 Kasım 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen halka arzda 9 kat talep gelen ve piyasa değeri 1,7 milyar YTL'ye yaklaşan holding hisseleri, 5,70 YTL arz fiyatı ile İMKB'de işlem görmeye başlayacak.

Toplam 16 bin 866 yatırımcının katıldığı halka arzda ek satış hakkının da kullanımıyla şirketin halka açıklık oranı yüzde 34,5 oldu.

Halka arzda payların yüzde 69,5'i yurt dışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 30'u yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 0,5'i yurt içi kurumsal yatırımcılara satıldı.

“GELİRİ, YENİ YATIRIMLAR İÇİN KULLANACAĞIZ”

Tekfen Holding CEO'su Erhan Öner, halka arz sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, yurt dışı ve yurt içinden gösterilen yoğun ilginin kendilerini gururlandırdığını belirterek, holdingin, Fas'tan Kazakistan'a, Katar'dan Azerbaycan'a kadar dünya çapında sürdürdüğü başarılı çalışmalarını yeni ortaklarıyla paylaşacak olmanın heyecanını duyduklarını dile getirdi. Öner, Tekfen Holdingin halka arzdan elde edeceği geliri, büyüme planları ve hedefleri doğrultusunda değerlendireceğini aktararak, şunları kaydetti:

“Holdingin kurumsallaşmasını daha da ileriye götürmek ve büyümeyi hedeflediğimiz alanlar için kaynak yaratmak amacıyla halka açılma kararı aldık. Halka arzdan elde ettiğimiz geliri petrol, terminal hizmetleri, tarımsal sanayi ve emlak geliştirme alanlarındaki yeni yatırımlarımız için kullanacağız. Tekfen Holding olarak, Ceyhan'da kurulacak bir petrol rafinerisinde, inşaatında müteahhit olarak da yer almak koşuluyla, yatırımcı ortak olmayı planlıyoruz. Ceyhan ve Samsun'daki mevcut terminallerimizi ek kapasite artırımı ile genişletmeyi hedefliyor, ayrıca kimyevi gübre konusunda fosforik ve sülfirik asit üretim tesisi ve Samsun'da da sülfirik asit fabrikası kurmak istiyoruz. Emlak geliştirme alanında da Amerikalı ortağımız Och-Ziff ile İstanbul ve Anadolu kentlerinde yeni emlak projelerine imza atacağız. Halka arzdan elde ettiğimiz kaynak ile bu çalışmalarımız hız kazanacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious