Tekirdağ çiftçisinin yüzü güldü!

Tekirdağ çiftçisinin yüzü güldü!.16340
  • Giriş : 09.03.2009 / 13:25:00
  • Güncelleme : 09.03.2009 / 13:27:55

Tekirdağ'a son dönemde bol miktarda düşen yağmur, barajların dolması yönünde fayda sağlarken, çiftçiye de hasat döneminde mahsulün bol ve kaliteli olacağı umudunu verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı Şerif Baykut, yağışların barajların doluluk oranını arttırdığını, yer altı sularına da zenginlik kattığını söyledi.

Çiftçiye asıl fayda sağlayan yağışın ilkbaharda olduğunu ifade eden Baykut, Mart ayı içinde görülen yağış miktarının da olumlu etki yarattığını belirtti.

Tekirdağ üreticisi bakımından mevsim normallerinde seyreden hava şartlarının güzel gelişmelere olanak tanıdığını bildiren Baykut, bölgede son yıllarda yaşanan kuraklığın üreticiyi zora soktuğunu, kuraklığın ardından bu yıl alınan yağışların hasat dönemine dair de umut verici olduğunu kaydetti.

-MARTTA YAĞMASIN, NİSANDA DURMASIN-

Mahsul için en önemli yağışın ilkbaharda olduğunu yineleyen Baykut, Trakya bölgesinin çoğu yerinde kuru tarım yapıldığını, bunun için ilkbahardaki yağışların, üretici açısından büyük önem arzettiğini belirtti.

Baykut, ''Marttaki yağmurlar, kuraklığın giderilmesi için faydalı. Ancak nisan ve mayıs aylarındaki yağışlar üreticimiz açısından çok önemli. Hatta (Martta yağmasın, nisanda dinmesin) diye bir atasözümüz var'' dedi.

Baykut, geçen sezon ürün satış fiyatlarının düşük olmasından dolayı üreticinin kötü bir sezon geçirdiğini belirterek, gübre başta olmak üzere girdi fiyatlarının giderek arttığını, buna bağlı olarak da yeni sezonda fiyatların daha yüksek tutulmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*