Tekirdağ'da Telekom bayii skandalı

  • Giriş : 27.02.2006 / 00:00:00

Tekirdağ il merkezinde yaşanan "usulsüz fatura tahsilatı" Türksat A.Ş. yetkililerini harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir abonenin PTT'ye ödeme yapmak isterken geçmiş ay borcu bulunduğu söylenmesiyle Şubat ayı başında ortaya çıkan "Usülsüz tahsilat" olayı savcılığa intikal ettirildi. Türksat A.Ş. Tekirdağ Şubesi Müdürü Kemal Turan, vatandaşların mağdur olduğuna dikkat çekti. 2006 yılı başında yeni bir sisteme geçen Türksat A.Ş'nin bundan böyle kablo tv ödemelerinin Telekom bayileri yerine yetkili banka ve PTT'ye ödeneceği konusunda duyuru yaptığını dile getiren Turan, vatandaşların ödeme yapması gereken yerlerin fatura zarfı içine konulan broşür ve faturalardaki bilgi notları ile de bilgilendirildiğini söyledi.

Turan; "Yeni sistemde faturaların yalnızca PPT ve yetkili banlakara yapılacağı kararı alındı. Bunu biz abonelerimize duyurduk. Telekom bayilerinin 1 Ocak 2006 tarihi itibariyle tahsilat hakları ellerinden alındı. Bunun üzerine bir çok bayi, kapılarına "Türksat AŞ'nin faturalarını tahsil etmiyoruz" ibaresini astı. Ancak bu yazıyı asmayan bir bayinin tahsilata devam ettiğini vatandaşların şikayeti ile anladık ve yasal işlemlere başladık" dedi.

Şubat ayı içinde Merter Öz isimli abonenin faturasını ödemesine rağmen, ısrarla makbuz verilmemesi üzerine şubeye gelerek itirazda bulunduğunu belirten Kemal Turan, ödeme yaptığına dair aldığı makbuz ile birlikte kişinin şikayetini baz alarak savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. İlk şikayetin ardından iki farklı abonenin de aynı şikayetle kendilerine başvurduğunu söyleyen Turan, tahsil edilen faturaların sayısının 100'ün üzerinde olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Usulsüz tahsilatlar konusunda mağdur olduğunu belirten Mediha Dağden; "5 yıldır evimde kablo tv kullanıyorum. Evime yakın olmasından ötürü faturalarımı her ay Telekom bayiine yatırıyordum. Bu döneme ait faturayı yatırmaya tesadüfen PTT'ye gittim, bana önceki dönemlere ait borcum olduğunu söylemeleri üzerine, yine ilk ödeme yaptığım Telekom bayiine giderek durumu anlattım, ancak onlar da benimle ilgilenmedi. Bunun üzerine ödeme yaptığıma dair aldığım makbuzla Türksat Tekirdağ şubesine gittim." dedi.

Öte yandan söz konusu Telekom bayii yetkilileri yaşanan usulsüz fatura tahsilatı konusunda şaşırdıklarını belirterek, yasal takibin sonucunu beklediklerini belirttiler. Söz konusu Telekom bayinin yapılan uyarı sonucunda giriş kapısına "Kablo TV tahsilatı yapılmamaktadır" yazısı astığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious