Tekke, Fener'i istemiyor

Tekke, Fener'i istemiyor.13080
  • Giriş : 13.11.2007 / 09:57:00
  • Güncelleme : 13.11.2007 / 10:11:19

Fatih Tekke, Türk medyasının kendisine ve Rusya Ligi'ne yeterince ilgi göstermediğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya'nın Zenit Petersburg takımıyla önceki gün şampiyonluk sevinci yaşayan milli futbolcu Fatih Tekke, Fenerbahçe dahil Türkiye'nin herhangi bir takımına transfer olmayı düşünmediğini söyledi.

Trabzonspor'da oynadığı başarılı Futbol ve attığı gollerle hâlâ Bordo-Mavili taraftarların dilinden düşmeyen yıldız futbolcu, ilk defa yaşadığı şampiyonluk duygusunu ve geleceği ile ilgili tüm planlarını sıcağı sıcağına sadece Zaman'a anlattı. İşte spor kamuoyunun merakla beklediği Fatih Tekke'nin çarpıcı açıklamaları...

Trabzonspor'da yaşayamadığın şampiyonluğu Rusya'da yaşadın. Neler söyleyeceksin?

Bu yıl Rusya ligi çok çekişmeli geçti. Son haftaya Spartak Moskova'nın önünde lider girdik. Deplasmanda Saturn'u 1-0 yenip şampiyon olduk. Zenit de Trabzonspor gibi 24 yıl şampiyon olamıyordu. Trabzonspor'da yaşayamadığım şampiyonluğu burada yaşadım. Keşke Trabzonspor formasıyla da bu sevinci yaşayabilseydim.

Sahada nasıl sevineceğini bilmeyen bir Fatih Tekke vardı sanki...

Trabzonspor'da üç defa kupa kazandık. Birçok kez galibiyet sonrası sevinçlerimiz oldu. Ama şampiyonluk yaşayamamıştım. Bir de Türkiye'de değil Rusya'da şampiyon oluyorsunuz. Sakat sakat oynamışım. Hakemin son düdüğünden sonra nasıl sevineceğimi cidden bilemedim. Ama çok güzel bir duygu.

Bu şampiyonluğu Trabzonspor formasıyla neden yaşayamadın?

Benim hayatımdaki en önemli hayalim Trabzonspor'da şampiyonluk yaşamak ve kupayı kaldırmak ve bunu taraftarlarla yaşamak. Bunun olması için takımın iyi olması lazım. Güçlü bir ekibin olması lazım. Zenit'in şampiyonluk sevincinde taraftarların bakış açısı çok farklıydı. Bizde bu Futbol kültürü çok farklı. İnsanlar bunu görmüyorlar ya da görmek istemiyorlar. Şampiyonluğun özellikle Trabzonspor için yaşanabilir olması oranını düşürüyor. Ben bunu birçok kez Trabzonspor'da hoca ve yöneticilerle konuştum. Çok yanlış ifade olsa bile Trabzonspor'da şampiyon olmayı futbolun üzerinde görüyordum. Bunun için fikirlerimizi söylüyorduk. Gelecekte inşallah bunu yaşarız.

Trabzonspor'un son durumu sence nasıl?

Maalesef 1,5 yıldan beri yani uzak kaldığım dönemde ileri gidişten ziyade geriye gidiş var. Bu her anlam için geçerli. Fakat bu düzelebilir. Sadece bunun için samimi olmak gerekir. Yoksa Trabzonspor'u tutan her kişi kalbini bu takıma vermiş kişilerdir. Bunun için güven verilmesi lazım. Güven ve samimiyet olduğunda bizim camianın başarılı olacağına inanıyorum.

Trabzonspor'dan ayrılalı yaklaşık 1,5 yıl olmasına rağmen tribünlerde hâlâ 'Fatih Tekke' tezahüratları yapılıyor...

Biz bu camiayla doğduk, bu camiayla öleceğiz. Taraftarla çok iyi bir ilişkim vardı. Unutmayacaklarını bilmem benim için çok güzel bir duygu. Ne hikmetse kendi futbolumu benim anlatmam kendi adıma doğru değil. Öyle bir noktaya geldi.

Kendini yalnız hissettiğin anlar oluyor mu?

Burada Hasan Kabze var. Geldikten sonra çok iyi işler yaptı. Bir Caner var. Rusya'da dışarıda oynayan kendi oyuncularına aşırı destek var. Bizim ülkemizde hiç böyle bir durum yok. Bir gün çıkıyorlar Fatih kadro dışı kaldı deniyor. Bizde olmayan şeyler yazılıp konuşuluyor. Hatta kötü şey olsa da yazsak deniyor. Son bir ay içerisinde inanılmaz işler yaptım. Takımın şampiyon olmasında özellikle son haftalarda büyük katkım oldu.

Yani size medya gerektiği kadar sahip çıkmıyor mu demek istiyorsun?

İstanbul'dan giden oyuncu Avrupa'da oynamayan arkadaşlarımız var. Her an onlar konuşuluyor. Biz hiç konuşulmuyoruz. Milli Takım için de aynı şeyler söz konusu. İki yıl önce en fazla gol atan oyuncuyduk. Biz Milli Takım'a çağrılmadığımızda kimse bir şey söylemiyor. Ama maalesef bazı şeylerin tekelinden kurtulamıyoruz. Biz yurtdışında rahatız. Bizleri sevenlerin dışında, Türkiye'deki diğer insanların da bize sahip çıkmasını istiyoruz.

Nuri Albayrak, "O günün şartlarında Fatih'i satmamız gerekiyordu, sattık. Gerekirse yeniden transfer ederiz." diyor...

Fatih Tekke'nin yeniden Trabzonspor'a dönmesini gerçekten isteyen insanlar vardır. İşin gerçekçilik boyutu yani transferin olabilirliği şuanki şartlarda zor gibi görünüyor. Burada aşırı derecede beni bırakmak istemeyen yönetim, hoca ve arkadaşlarım var. 4-5 ay önce ısrarla gitmek istediğimi söylüyordum. Birçok sebebi vardı bunun. Bunlara rağmen kulübe teşekkür ediyorum. Türkiye'de böyle bir şey söylemiş olsaydım, kovulurdum. Bunu da söylememin sebebi; forvet gol atmak zorunda. Ama oyun sisteminden dolayı çok gol atamıyoruz. Ben de oyunumu sonuca yansıtamadığımdan söylemiştim.

Rusya'dan ayrılma yönündeki fikrin değişti mi?

Şampiyon olmak çok güzel. Lig lideri olduğumuz için önümüzdeki yıl direkt Devler Ligi'ne katılacağız. Buradan başka bir yere gidip orada yeniden başlamak ne kadar doğru olur bilmiyorum. Futbolun içerisine bakıldığında yine ayrılmayı düşünebilirim. En azından şu an için böyle bir durum yok. Avrupa'dan çok iyi bir takımdan teklif gelirse, kulübün menfaati doğrultusunda en az böyle olabilir.

Fenerbahçe'ye transferin konuşuluyor..?

Konuşuyorum suç, konuşmuyorum suç. Bu konuda kimseye açıklama yapmadım. Doğrusu neyse onu söyleyen biriyim. Şu an için F.Bahçe dahil, Türkiye'deki herhangi bir takıma dönmeyi düşünmüyorum. Türkiye'nin durumuna bakıyorsun, Futbol olarak iyi durumda değil. Türkiye şu an için kafamda yok.

Zenit'e transfer olduğunda hedefin 61 gol atmaktı. Ancak 10 tane atabildin.

Ben onu espri olsun diye söylemiştim. Burada 2,5 yıllık sözleşmem daha var. Futbol anlamında söylediğim şartlar olursa 61'i gerçekleştirmek uzun zaman almaz. Şartlar olsaydı bu hedefimin yarısını atardım. Ben Fatih olarak kapasitemi biliyorsam, bunu gerçekleştiririm.

3 maç sonra Milli Takım'a yeniden çağrıldın ama yine sakatlandın...

Milli Takım'a çağrılıp da sakatlandığım sayı 20'yi geçmiştir. Bu ya tam aday kadro açıklandıktan sonra oldu ya da Milli Takım idmanlarında oldu. Nasip. Buna söyleyecek bir şey yok.

Türkiye'nin Euro 2008'e gitme şansı nedir?

Gerçekçi konuşmak gerekirse, bizim çoktan gruptan çıkmış olmamız lazımdı. Son dönemde Milli Takım'ımız iyi oynamıyor. Norveç'te yine önümüzde duran bir şansımız var. Kolay değil elbet. Biz nasıl Avrupa Şampiyonası'na gitmek istiyorsak, onlar da gitmek isteyeceklerdir. Kendi sahasında oynayacaklar ve saha şartları tam onların istediği gibi olacak. Onların bizim yıllardır yaptığımız final maçlarındaki hataları yapacaklarını tahmin etmiyorum; ama inşallah yaparlar.

Sen gittikten sonra Umut transfer edildi. Uzun süre gol atamıyor ve şu anda en çok eleştirilen futbolcuların başında geliyor.

Umut kendini tamamladığı zaman kendini bir yere koyar. Bu arkadaşımızın birçok özellikleri var. Artı ve eksileri var. Eksiklerini tamamlasası için bu arkadaşa sahip çıkmak lazım. Takımdaki hoca ve arkadaşların da ona yardımcı olsun. Umut 5 maç gol atamaz, bir maçta da 5 gol atar. Atacağına inanıyorum. Yeter ki rahat olsun. Trabzonspor'da forma giyen bir oyuncunun rahat olması kolay değil. Umut kardeşimiz karakter olarak pırıl pırıl biri. Ancak Umut'un rahat olmadığı zaman 'acaba kaçırırsam' dediği anda atma şansı yok. Taraftardan ricam, bu arkadaşa yardımcı olsunlar.

Trabzon taraftarına bir mesajın var mı?

Takımdaki oyunculara yardımcı olsunlar. Elbette oyuncular hata yapacaklar. Taraftar baskısı futbolcuların daha iyi oynamasına engel oluyor. Galatasaray maçı zor olacak. Ama Trabzonspor'un Galatasaray'ı yeneceğini düşünüyorum. Trabzon, bu maçı kazanarak, yeni bir hava ile birlikte devre arasına gider ve orada da eksiklerini giderir.

Açıklamalarında Trabzonspor'da futbolcu olarak olmazsa bile teknik kadronun içinde yer alarak bir şekilde şampiyonluk yaşayacağını söylüyorsun?

Ben herkese hep öyle söylüyorum. Futbolcu olarak yaşamayamadım; ama antrenör olarak yaşayacağıma inanıyorum. Çünkü bunca şeyi gördükten ve yaşadıktan sonra mutlaka Trabzonspor'da şampiyonluk yaşarım.

RÖPORTAJ - İBRAHİM ŞAHİN-PETERSBURG

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious