Teklif yasalaşırsa aylık tazminat 750 YTL'ye çıkacak

Teklif yasalaşırsa aylık tazminat 750 YTL'ye çıkacak.10112
  • Giriş : 24.01.2008 / 06:16:00
  • Güncelleme : 24.01.2008 / 00:25:27

Bomba imha ekipleri hayatlarını tehlikeye atıyor ama diğer polislerden sadece 55 YTL fazla kazanıyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hatalarının telafisi yok. Bomba imha ekiplerinin yapacağı en ufak bir yanlış bile, hem kendilerinin hem de onlarca insanın hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor.

Diyarbakır'da, masum insanların hayatına mal olan bombalı saldırının izleri, hafızalardaki tazeliğini koruyor.

Ankara Sıhhiye'deki çok katlı otoparka konan bombalı aracın patlaması ise son anda önlenmişti. Yarım tonluk bombanın etkisiz hale getirilmesinde, uzman polisler önemli bir rol oynamıştı. Her iki olay, bomba imha ekiplerinin önemini bir kez daha hatırlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, son gelişmelerin ardından şu anda 268 kişiden oluşan bomba imha uzmanlarının sayısını artırma kararı aldı. Kriminal Polis Laboratuarları Daire Başkanlığı'nın açacağı kursa 15 günde 800 polis müracaat etti.


Gönüllü olarak bu tehlikeli işi yapmak isteyen polisler 3 ay boyunca hem teknik hem de psikolojik açıdan eğitim alacaklar. Kursa katılanlardan sadece 25 tanesi bomba imha ekibine katılabilecek.

Türkiye'nin farklı yerlerine gönderilecek ekipler hayatlarının geriye kalan bölümünü ölümle burun buruna geçirecekler. Ellerini, kollarını, gözlerini ya da vücudunun farklı organlarını kaybedip, engelli olarak yaşama ihtimali de işin başka bir yönü.

Bu tehlikeli görevinbedelini para ile ölçmek elbette mümkün değil. Ancak bomba imha ekipleri diğer polislerden her ay sadece 55 YTL fazla para alıyorlar.

Ak Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, bu durumu bir yasa teklifiyle Meclise taşıdı. İçişleri Bakanlığı'nın da destek verdiği yasa teklifi bomba uzmanlarının aylık tazminatlarının 750 YTL'ye çıkarılmasını öngörüyor. Teklifin, önümüzdeki hafta Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious