Tekneyle tanker çarpıştı

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Üsküdar İskelesi Salıpazarı açıklarında yolcu teknesi ile kum kosterinin çarpışması sonucu 1 kişi öldü, 47 kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dehşet anını yaşayanlar teknenin aşırı yolcu aldığını iddia etti

İstanbul'da sabah saatlerinden itibaren etkili olan yoğun sis faciaya davetiye çıkardı. İstanbul Boğazı'nda Eminönü-Üsküdar seferini yapan Turyol Kooperatifi bünyesinde çalışan bir yolcu teknesi ile kum kosteri sisin de etkisiyle çarpıştı. Kazada ilk belirlemelere göre Koray İlhan Yarış hayatını kaybederken, 47 kişi yaralandı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakcı, "Adil Kaptan" adlı kum kosteri ile "Urfalı Cemal" adlı Turyol teknesinin çarpışması sonucu yaralananların çevre hastanelere sevkedildiğini belirtirken, yaralılardan 7'sinin durumunun ağır olduğu söyledi.

KIYI EMNİYETİ KURTARDI

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Daire Başkanı Olcay Özgürce, kazadan 11 dakika sonra Kıyı Emniyeti’ne bağlı botun olay yerine ulaşarak, denize düşen yolcu ile bu yolcuyu kurtarmak için denize atlayan, tekne mürettebatından bir kişiyi kurtardığını söyledi. Özgürce, saat 13.20’den itibaren İstanbul Boğazı’nın sis nedeniyle çift taraflı olarak transit geçişlere kapatıldığını söyledi. Kazanın saat 14.42’de meydana geldiğini kaydeden Özgürce, "Adil Kaptan" adlı kum kosterinin soruşturma yapılmak üzere Kumkapı’da demirletildiğini söyledi. Kaza sırasında teknede bulunan bir yolcu dehşet anını şöyle anlattı: "Eminönü vapurundaydık. Yoğun bir sis vardı. Ben arka taraflardaydım. Bir anda önümüzde yük gemisini gördük ve kafa kafaya çarpıştık. Bütün yolcular çarpışmayla birlikte öne doğru gitti. Çok sayıda yaralı vardı. Bir genç ise boylu boyuna yerde uzanıyordu. Çok korkunç bir olaydı.”

TEKNEDE FAZLA YOLCU VARDI

Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde tedavi altına alınan yaralılar, teknenin aşırı yolcu aldığını ve teknede yaklaşık 600'e yakın insan bulunduğunu söyledi. Serdar İncebeyaz, "Hava çok sisliydi. Çarpma anında insanların üstüme düşmesi sonucu yaralandım. Denize düşenler oldu" derken, Mehmet Gökçeler ise "Hava çok sisliydi. Diğer gemiyi son anda fark ettik. Motor çok kalabalıktı. Öyle tahmin ediyorum ki motorda 600-700 kişi vardı. Çarpma esnasında bir çok insan kafasını bir yerle re çarparak yaralandı” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious