Teknik adamlar kuşak değişiyor

Teknik adamlar kuşak değişiyor.11604
  • Giriş : 05.06.2007 / 02:38:00

Türk futbolunda teknik direktörler kuşak değiştiriyor. Avrupa'da son dönemde yaşanan genç teknik direktör furyası, Türkiye'ye de sıçradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Futbolu yeni bırakmış oyuncular bile çok fazla tecrübe yaşamadan ya Milli Takım'ın ya da kulüp takımının başına geçiyor.

Yurtdışında bu genç isimlere sonsuz bir güven duyulurken, Türkiye'de hâlâ biraz endişe olsa da yavaş yavaş aynı çizgi yakalanmaya çalışılıyor.

Uzun yıllar, Yılmaz Vural, Sakıp Özberk, Güvenç Kurtar, Ziya Doğan, Hüseyin Kalpar, Erdoğan Arıca, Samet Aybaba gibi isimlerin etrafında dolaşan Türk futbolu, yeni teknik adamlarını vitrine çıkarmaya başladı. Teknik direktör konusunda başarısız deneyimler yaşayan üç büyük kulüpten Beşiktaş'ın Ertuğrul Sağlam'la anlaşması, genç hoca konusunun önümüzdeki sezon Süper Lig'e hakim olacağının ilk kıvılcımlarını veriyor. Daha önce Rıdvan Dilmen, Rıza Çalımbay, Feyyaz Uçar, Mehmet Özdilek, Oğuz Çetin ve Gheorghe Hagi gibi örneklerin başarısız olmasıyla neticelenen bir dönemin ardından yeniden vitrine çıkan genç hoca furyasının ilk temsilcilerinden Ertuğrul Sağlam, Beşiktaş'ı taşıyabileceğinin garantisini verdi. Genç teknik direktör, Kayseri ile birlikte müthiş bir çıkış yaparak takımını Avrupa'ya taşıdı. İntertoto'dan UEFA'ya geçiş yaptı. Şanssız AZ Alkmaar yenilgisi bile Sağlam'ın kariyerine başarı olarak yazıldı. Bu sezon Bülent Uygun ve Bülent Korkmaz gibi tecrübesiz isimlerin elde ettiği başarılar, kulüplerimizi yeni ve genç isim arayışları konusunda cesaretlendirdi. Genç hocaların bugüne kadar şikâyet ettikleri, 'lobi' engelini, yakaladıkları başarıyla kırdıkları, bundan böyle önlerinin daha da açıldığı spor kamuoyunda kabul görmeye başladı. Genç teknik adamların tek isteği, kendilerine görev verilmesi halinde sabredilmesi, geçmişte başarısızlıkla neticelenen birkaç örneğin emsal olarak önlerine konmaması.

Genç kuşağın öncülerinden Aykut Kocaman; geçmişte Rıdvan Dilmen, Rıza Çalımbay ve Oğuz Çetin'in yakaladıkları şansı iyi kullanmaları halinde durumun bugün çok farklı olacağını söyledi. Bu isimlerin de hep sıkıntılı dönemlerde göreve getirildiğine dikkati çeken Kocaman, "Sadece 1996'da Galatasaray'da Fatih Terim ve Beşiktaş'ta Rasim Kara doğru bir sezonda ve doğru bir şekilde göreve başladı. Bunun dışında yerli çalıştırıcılar hep sıkıntılı ve problemli dönemlerde görevlendirildi. '3 hafta sonra gider, 5 hafta sonra gider' diye fal bakılarak göreve getiriliyorsunuz." diyerek bir gerçeği de gözler önüne serdi.

Geride bıraktığımız sezon Süper Lig'de 10 Türk, 1 Brezilyalı, 1 Belçikalı, 1 Fransız, 1 İtalyan, 1 Alman ve 3 Boşnak hoca görev yaptı. Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun en genç, Erciyes'i çalıştıran ve daha sonra görevini Bülent Korkmaz'a devreden Werner Lorant ise en yaşlı hoca olarak göze çarptı. Geçtiğimiz yıl ligde görev yapan hocaların yaş ortalaması 46,5 olarak ölçüldü. Türk teknik adamların yaş ortalaması 52,9, yabancılarınki ise 51 oldu. Yabancılar içinde en yaşlısı Lorant (58) olurken, Türk hocaların başını ise Antalyaspor'u çalıştıran Yılmaz Vural (53) çekti.

Osman Aykut

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious