Teknik direktörler üzerine

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Yazar Ahmet Turan Alkan Haber Aktüel için yazdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Teknik direktör ne işe yarar” sorusunun kendisi için askıda kaldığını vurgulayan Yazar Alkan, zaman zaman kendine “Acaba ben teknik direktör mü olsam?” sorusunu yönelttiğini vurguladı.

---İŞTE YAZAR AHMET TURAN ALKAN’IN SİZLER İÇİN KALEME ALDIĞI SPOR YAZISI---

Bir takımda teknik direktörün, oyuncularına ve oyuna ne kadar müdahil olabildiğini hep merak etmişimdir. Bu sorunun cevabını en iyi, takım oyuncuları bilir elbette; ne var ki oyuncuların hocaları hakkında söylediklerinden basına yansıyan şeyler –işler iyiye gidiyorken- övgüden, aksi durumda suskunluktan ibarettir. Nadiren bir oyuncu, tabii ki takımla veya hocayla ilişkisi kesildiği zamanlarda- hocasını eleştirmek cesareti gösterir.

Bir başka merakım da maçın taktiği ile ilgili; bana öyle geliyor ki, anlamlı denecek kadar bir süreden beri birlikte oynayan, takım olma hüviyetini ve ruhunu kazanmış oyunculara maçın taktiğini anlatmanın lüzumu yoktur; onlar rakip oyuncuları da, rakip takımın taktik varyasyonlarını da ve en mühimi böyle bir takıma karşı neler yapabileceklerini de hocalarından iyi bilir ve sezerler. İşler kötüye gittiğinde aksayan şeyin ne olduğu da oyuncuların malûmudur. Özellikle takım lideri durumundaki oyuncular, oyun esnasında arkadaşlarını yönlendirecek derecede tecrübe kazanmış olmalılardır. Böyle bir takımın teknik patronsuz da işi götürebileceği sanmakla vahim bir yanılgıya mı düşmekteyim sizce?

Bu durumda, “teknik direktör ne işe yarar” sorusu, en azından benim için askıda kalıyor. Çoğu defa maç seyrederken, sıradan bir seyirci olarak maçta aksayan ve iyi giden şeyleri, hep de teknik direktörlerden önce fark edip, hatta kimlerin kimlerle değiştirilmesi gerektiğini dahi işaret ettiğimde, “acaba ben teknik direktör mü olsam?” diye içimden geçirmiyor değilim. Oyunun mutfak faslını, yani antrenman kısmını bilmem; herhangi bir takımın oyun öncesi hazırlıkları bir kere bile kenardan seyretmişliğim yoktur. Öyleyse nasıl olup da kendimde bu cesareti bulabildiğim de ayrıca merak edilmelidir.

Futbolu yöneten teknik adamlarla ilgili bir başka merakım, niçin ille de oyuncularla aynı seviyeden ve yedek kulübesinden maç seyrettikleridir. Çoğunlukla yedek kulübelerinin saha seviyesinden daha aşağıda bir yere yerleştirildiği de hesaba katıldığında, neredeyse bir çukurun dibinden bakarak sahada olup bitenlerin nasıl kavranabildiğini anlamakta güçlük çekerim. Bana göre teknik direktör, televizyon yayınlarında “pilot kamera” denilen bütün sahaya hakim ve tam santra çizgisi hizasında mevzilenen bakış açısına sahip bir yerden maçı seyretmeli, müdahalelerini ise artık ilkokul çocuklarının bile kullandığı teknoloji ile yapmalıdır. Sıradan seyircilerin, teknik patronlardan daha iyi maç okumasının sebebi, Futbol bilgisindeki derinliğinden ziyade bana göre bakış açısının kapsayıcılığından kaynaklanıyor.

Teknik direktörlerle ilgili bir başka merakım (eleştiri de diyebiliriz) bir oyuncunun teknik kapasitesini sezon içinde daha yukarıya taşımak yolunda belirgin bir gayretlerini görmememdir. Düşününüz ki, jübile yapacak çağa gelmiş pek çok oyuncu, hâlâ temel teknik ve düşünce eksiklikleri ile idare edip gitmekte, hatta iyi oyuncu sayılabilmektedir. Bana göre bu durumun sebebi, o oyuncunun teknik bakımdan iyi yönetilmemesidir ve bu bir teknik direktörlük zaafıdır; bu duruma uygun çok örnek gösterebilirim. Oysaki teknik patronlar, takımdaki oyuncularını mesleki kariyer ve sahip olmaları gereken temel teknik bakımından yeterli kabul edip, onların beden zekâlarını yükseltecek gayretleri gösteremiyorlar veya biz fark etmiyoruz.

Bu durumda, -özellikle Futbol piyasası için- teknik direktörlerin sadece isimlerini hayli pahalı bir fiyata pazarlayıp maçlarda işi oluruna bırakarak geçinip gittiklerini mi iddia etmiş oluyorum; kadirbilmezlik etmeyelim: İşini zevkle, amatör bir gayretle sürdüren teknik adamların hakkını ketmetmeyelim. Şüphesiz böyleleri de var ama dikkati çeken takımların başında onları pek göremiyoruz zannında olduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious