Teknik eleman ihtiyacı artıyor

Teknik eleman ihtiyacı artıyor.25819
  • Giriş : 04.06.2008 / 18:30:00

İş-Kur'a göre, Türkiye'nin gelecek bir yılda dikiş makinesi operatörü, kaynakçı ve güvenlik görevlisine ihtiyacı var. Türkiye'de işgücü piyasasının envanterini çıkaran İş-Kur, Türkiye'de teknik ara eleman ihtiyacının karşılanamadığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İş-Kur, bir yıl içinde istihdamda yaklaşık 35 bin kişilik artış bekliyor.

İş-Kur uzmanları, 50 ve daha fazla eleman istihdam eden 12 bin 712 işyerinin kapısını çaldı, 7 soru sordu.

Hazırlanan rapor, Türkiye'de istihdamın hangi sektörlerde yoğunlaştığını, eleman ihtiyacının hangi alanlarda artacağını, hangi alanlarda azalacağını ortaya koydu.

Rapor, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in katıldığı bir toplantıyla açıklandı.

Yapılan çalışmaya göre, çalışanların yüzde 77'si erkek, yüzde 23'ü kadın. Türkiye genelinde hem en fazla işyeri, hem de en fazla çalışan sayısı tekstil ve tekstil ürünleri imalatı sektöründe. Toplam çalışanların yüzde 16'sı bu sektörde istihdam ediliyor. Kadınların tercihi de tekstil sektöründen yana.

Çalışma, özellikle teknik ara eleman ihtiyacının karşılanamadığını ortaya koydu. Buna göre, bir yıl içinde hem sektörlerin gelişimi, hem de zaten var olan açık nedeniyle işyerleri dikiş makinesi operatörü, CNC tezgah operatörü, kaynakçı, satış elemanı ve güvenlik görevlisine daha çok ihtiyaç duyacak.

Tekstil ve tekstil ürünleri, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri gibi sektörlerde de istihdamda artış bekleniyor.

Rapora göre, bazı alanlarda istihdam daralacak. İnşaat işçiliği, madencilik gibi iş kollarında çalışan sayısı azalacak.

Tespitler Türkiye'de istihdamın gelecek bir yıl içinde 34 bin 577 kişi artacağını ortaya koyuyor. Rapor İş-Kur'un eğitim faaliyetlerinde yol gösterici olacak.

Bu yıl 270 trilyon aktif işgücü programlarına kaynak ayrıldığını belirten Bakan Çelik, "Piyasa analizleri sonucunda elde edilecek veriler doğrultusunda mesleki eğitim çalışmaları yürütülecek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious