Teknik öğretmenler ünvan istiyor

Teknik öğretmenler ünvan istiyor.13437
  • Giriş : 03.12.2008 / 20:01:00

Teknik Öğretmenler Birliği Derneği Genel Başkanı Yılmaz Çakış, teknik öğretmelerin, unvansızlık problemi yüzünden kapıların yüzüne kapandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Teknik öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi veren Yılmaz Çakış, teknik öğretmenlerin en büyük sorununun, unvan sorunu olduğunu söyledi.

Teknik eğitim fakültelerinden mezun olanların ancak yüzde 3'ü gibi çok küçük bir kısmının öğretmen olarak atanabildiğini dile getiren Çakış, geri kalan öğretmenlerin açıkta kaldığını, bu kişiler için Milli Eğitim dışında istihdamının mümkün olmadığını dile getirdi.

Öğretmenlerin 4 yıllık lisans eğitimi süresince uygulamalı eğitimin yanında, kendi alanlarında mühendislik fakültelerinin müfredatlarının yüzde 85'inden fazlasını ders olarak gördüğünü dile getiren Çakış, "Teknik öğretmenler, sanayi ve endüstride karşılığını bulacak bir unvanları olmadığından dışarıda mesleğini icra ederek çalışma imkanı da bulamamaktadır. Bir işletmeye, teknik eleman olarak çalışmak için başvuran bir teknik öğretmenin, unvansızlık problemi yüzünden kapılar yüzüne kapanmaktadır" dedi.

Teknik öğretmenlerin genel sorunlarının çözümü yanında, Batı'da da karşılığı olan ve en doğal hakları olan "teknoloji mühendisi" unvanını alabilmeleri konusunda yasal zeminde çalışmaların yapılmasını beklediklerini kaydeden Çakış, "Teknik eğitim fakültelerinin teknoloji fakültelerine dönüştürülmesi, mezunlarının da 'teknoloji mühendisi' olarak mezun olmaları konusunda YÖK'te çalışmalar son aşamasına gelmiştir" diye konuştu.

Çakış, teknik öğretmenin yapısının bilinmesinin gerektiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*