Teknokent, çöpten enerji üretecek

  • Giriş : 14.06.2007 / 12:54:00

Antalya Teknokent AŞ. Genel Müdürü Bekir Bülent Özsoy, Teknokent'te çöpten elektrik üreteceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bekir Bülent Özsoy, Teknokent'in, özellikle tıp ve ziraat konularında ilerlemesinin öngörüldüğünü bildirdi. Özsoy, “Teknokent'e ilgi çok büyük. Artık yeni yerlere ihtiyaç var. Teknokent'in daha verimli çalışması için Teknokent tarafından İleri Sağlık Araştırmaları AŞ ile Biogaz AŞ kuruldu” dedi.

Özsoy, bir Alman şirketiyle ortaklaşa Biogaz AŞ'nin kurulduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Biogaz AŞ, Antalya ve ilçelerinde çöpten elektrik enerjisi üretecek. Bu proje çok çağdaş ve çevreci bir proje. Belediyelerle görüşmeler sürüyor. Belediyeler çöpleri ayrıştırmalı. Biogaz tesisinin büyüklüğü, belediyelerle yapılacak çöp üretimi, nakli ve kapasitesi konularındaki çalışmaların ardından belirlenecek.”

Amaçlarının Antalya merkez ve tüm ilçelerindeki çöplerin kullanılarak elektrik enerjisi elde edilmesi olduğunu bildiren Özsoy, 2008 yılının sonlarına doğru hizmete girmesi planlanan Biogaz tesisinin çalışmasıyla Antalya'nın çevreci bir şehir olacağını, bu projeyle ilde artık çöp sorunu yaşanmayacağını kaydetti.

HASTALARIN SAĞLIĞI KAYIT ALTINA ALINACAK

Teknokent AŞ. Genel Müdürü Bekir Bülent Özsoy, Türkiye'deki hastanelerde çoğunlukla hasta kayıtlarının mali ve idari açıdan ele alındığını belirterek şunları söyledi:

“İleri Sağlık Araştırmaları AŞ'de, hastaların sağlığı ile ilgili her türlü kaydın yer aldığı yazılım programı hazırlandı. Yazılım tamamlandı. Son düzenlemeler yapılıyor. Yazılımla artık hastalarla ilgili her türlü sağlık bilgisini her doktor görebilecek. Türkiye'nin her yerindeki hastaneler, doktorlar bilgisayardan hastanın tüm sağlık bilgilerini (aldığı ilaçlar, ilaçların etkileri, gördüğü tedaviler, ameliyatlar gibi) görebilecekler. Türkiye'de ilk kez hazırlanan bu yazılım programı hastanelere büyük kolaylık sağlayacak. Hastanın sağlık geçmişi bu yazılımla artık kolaylıkla belirlenebilecek.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious