Teknoloji, doğaya yönelik tahribatı artırdı

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Dünya Çevre Günü Ağrı'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler çerçevesinde düzenlenen konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. Faruk Kaya, doğaya karşı sorumsuzluğun teknoloji sayesinde had safhaya çıktığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konferans öncesi bir konuşma yapan Ağrı Çevre ve Orman Müdürü Cesim Gökçe, çevre temizliği üzerinde durdu. İnsanların kendi ev temizliklerini çevreye yansıtmaları gerektiğini söyleyen Gökçe, "Malesef çevre kirliliği insanların yaşam standartlarını olumsuz etkiliyor. İnsanlar çevre temizliği konusunda daha duyarlı olmazsalar ilerleyen süreçte çok daha farklı tehlikelerle karşılaşabilir. Sağlıklı hayat sağlıklı çevreden geçer." dedi.

Ağrı Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Faruk Kaya ise, önceleri gelişmişliğin bir göstergesi olan şehirlerin, bir süre sonra endüstri nüfus bağlamında değişik kültürlerden gelen insanların hızlı göçü sonucu ekolojik ilişkilerin bozulmasına bağlı çevre sorunlarının kaynağı olduğunu belirtti. Doğal kaynakların bilinçsiz tüketildiğinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Kaya, "Doğal kaynaklar bilinçsiz kullanıldığı için uzun yıllar fark edilmeyen çevresel etkiler zamanla önemli boyutlara ulaştı. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren çevre ile ilişkilerimizde ortaya çıkan sorunlar oldukça ciddi ve kaygı verici olunca, insanların doğa ile uzlaşması artık kaçınılmaz hale geldi. Bunun yanında doğaya karşı sorumsuzluğumuz teknoloji sayesinde hat safhaya çıktı. Bunlar için tedbir alınmazsa dünyamızın geleceği pek de iç açıcı değildir." şeklinde konuştu. Salonda bulunan bir grup öğrencinin 'Çevremizi temiz tutalım'pankartları taşıması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious