Teknoloji, oyunu bitirdi

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Teknolojiye kapılan çocukların oyuna ihtiyacı var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çocukların sokak oyunlarından bir adım daha uzaklaştığına dikkat çeken çocuk gelişimi uzmanları, teknolojinin çocuğu yalnızlığa ve kişiliğinin gelişmesinde psikolojik bozukluğa neden olabileceği ikazınada bulundu.
Bilgisayar teknolojisinin hayata grip insan yaşamını büyük ölçüde etkilemesiyle birlikte çocukların sokak oyunlarını unuttu. Koşar, atlar, zıplar, aktif hayal güçleri ile sayısız oyun ve öyküler üreten çocuklar, önce atari sonra da bilgisayarın evlere girmesiyle kendilerini teknolojiye kaptırıyor. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çocukların sokak oyunlarından bir adım daha uzaklaştığına dikkat çeken çocuk gelişimi uzmanları, teknolojinin çocuğu yalnızlığa ve kişiliğinin gelişmesinde psikolojik bozukluğa neden olabileceğini söylüyor. Uzmanlar, ileriki yaşlarda kişilik bozuklukları yaşamamaları için aile bireylerinin çocuklarını teknolojik yeniliklerden uzak tutmasını öneriyor.

Sokak oyunlarının çocuğun hayat boyu başarısını etkileyen önemli noktalardan biri olduğuna dikkat çeken pedagoglar, çocuğun kendi isteği ile kurduğu sokak oyunlarının çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimini, okul performansını, sosyal ve duygusal öğrenmesi ile eğlence anlayışını olumlu yönde etkilediğini belirtiyor. Çocukların sokak oyunları sayesinde başkaları ile etkileşimde olmayı öğrendiklerini, dil becerilerinin gelişip sorunları belirleme ve çözümleme becerilerinin arttığını hatırlatan uzman pedagoglar, oyunların çocuklara içinde yaşadıkları dünyayı anlamlandırmaları ve bu dünya içerisinde kendi yerlerini bulmalarına yardımcı olduğunu vurguladı.

Günümüz Türkiye'sinde sanal aleme dalan çocukların, oranın kurallarını ve insan tipini öğrendiğini belirten çocuk gelişimi uzmanı Fulya Erkaya, "Çocuklar bir büyüye kapılıp gidiyor. Bu büyü onları, zamanla gerçek hayattan koparıyor. Bilgisayara alışan çocuk, sosyal çevreden de kopuyor. Bilgisayar oyunlarında bir tuşa dokunma ile her şeyi yapan çocuk, gerçekte hayatta her şeyin farklı olduğunu anlayınca sorunlardan kaçmaya başlıyor. Çeşitli psikolojik kaçışlar yaşıyor. İlerleyen durumlarda psikolojik bozukluklar gösteren çocuk saldırganlaştırıp, şiddete yönlendiriyor. Bu teknoloji silahına karşı zamanında önlem almayan aileler, çocuklarını tamamen kaybedebiliyor." dedi.

Çocukların gelişim dönemlerinde büyüklerinden, öğretmenlerinden, dizilerden ve bilgisayar oyunlarından öğrendiklerini uyguladığını anlatan Pedogog Sefa Yalın, çocukların sokak oyunlarına ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. Bu konuda anne ve babalara büyük görevler düştüğünü söyleyen Yalın, " Oyun oynamak, çocukların zihinsel, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimine yardımcı oluyor. O nedenle anne ve babaların çocuklarını açık hava maceralarına teşvik etmesi lazım. Basit oyuncaklar seçmeli, ekran başında geçirdiği zamanı tamamen kaldırmalı. Çocuğun yaratıcılığını kullanma ve geliştirmesine yardımcı olunmalı. Çocuğun kendisinin oyun başlatmasını ve kurması için yeterince zaman bulamamasının sağlanması gerekmektedir. " diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious