Teknoloji beraberinde tehlikeleri de getiriyor!

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

İnternet teknolojisi her geçen gün kendini yenileyip kullanıcı sayısını artırırken tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnternet Kullanıcıları Derneği 2. Başkanı Hakan Topuzoğlu, kablosuz internetin giderek yaygınlaştığını ve bir takım sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Kablosuz bağlantının getirdiği risklerin başında iletişim güvenliği geldiğine dikkat çeken Topuzoğlu, bunun yanı sıra kişilerin bilgisayarlarında önemli ve özel bilgilerin art niyetli kişiler tarafından kısa süre içinde çeşitli internet sitelerine dağıtılabildiğini ifade etti.

Topuzoğlu, "Kablosuz iletişim yayınlaşarak, evlerde dahi kullanılmaya başladı. Wireless İnternet birçok firma tarafından tercih ediliyor, tercih edilmesinin en büyük sebebi kablo kargaşasından kurtulmak istenilmesi. Kablosuz ADSL modem fiyatları da çok düştüğü için bu yaygınlaşmasının sürmesi bekleniyor. Yaygınlaşması hayatımızı kolaylaştıracak ve kablo kargaşasından kurtaracak ama başka riskleri yanında getirecek. Bu risklerin başında, iletişim güvenliği geliyor. Bununla birlikte, arabayı çekerim, laptoptan internete bağlanırım düşüncesi yaygınlaştığı için, sizin internet numaranız (ip adresi) üzerinden başkaları da bağlanarak suç işlerse, bunun sorumlusu siz olacaksınız." diye konuştu.

Topuzoğlu, bununla birlikte, bilgisayar ağında paylaşıma açık dosya bulunduğunda art niyetli kişiler tarafından kablosuz olarak ağa dahil olunacağını bu dosyaların ele geçirilebileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious